субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашки трибунал: Кабашијев исказ са суђења Љимају уведен у доказе у поновљеном суђењу Рамушу Харадинају
Хроника

Хашки трибунал: Кабашијев исказ са суђења Љимају уведен у доказе у поновљеном суђењу Рамушу Харадинају

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2011.

ХАГ - На поновљеном суђењу Рамушу Харадинају пред Хашким трибуналом, претресно веће је данас одлучило да у доказе уведе исказ који је сведок Шефћет Кабаши 2005. дао на суђењу Фатмиру Љимају.

Кабаши је јуче и прекјуче одбио да одговара на питања тужиоца о догађајима у логору ОВК у селу Јабланица код Дечана, где су по оптужници у лето 1998. почињени злочини над Ромима, Албанцима и Србима.

Кабаши је био стражар у том логору.

Тадашњи заповедник ОВК у подручју Дечана, Харадинај је, заједно са потчињенима Идризом Баљајем и Љахом Брахимајем, оптужен за убиства, мучење и окрутно поступање према притвореницима у том логору.

Доносећи одлуку да у доказе уврсти Кабашијево сведочење на суђењу Љимају, такође заповенику ОВК, претресно веће је утврдило да је он јуче у судници потврдио истинитост тог исказа, иако је "себе прогласио неспособним или невољним да одговара на питања".

Из одлуке већа произлази да је Кабаши, на суђењу Љимају, споменуо две жртве из оптужнице против Харадинаја, Скендера Кућија и Пала Краснићија и описао збивања у логору.

Одбрана оптужених затим је имала прилику да унакрсно испита сведока Кабашија о том исказу.

Браниоци Харадинаја, Баљаја и Брахимаја поставили су Кабашију исто питање: да ли остаје при јучерашњем ставу да не може да одговара на питања, не зато што не жели, него због тога што није у стању.

Кабаши је сва три пута одговорио потврдно, после чега браниоци нису постављали додатна питања.

Тиме је Кабашијев исказ на суђењу Харадинају окончан.

Чим је сведок напустио судницу, Харадинајев бранилац Бен Емерсон поднео је захтев да судско веће из списа изузме Кабашијево сведочење које је непосредно пре тога увело међу доказе.

Као разлог за то, Емерсон је навео да је одбрана "лишена права на правично суђење" тиме што је сведок "одбио да одговара у унакрсном испитивању".

Бранилац је тврдио и да Кабаши јуче није могао да потврди истинитост свог исказа на суђењу Љимају.

Британски адвокат Емерсон нагласио је и да већи део Кабашијевог сведочења на суђењу Љимају "нема никакве везе са Јабланицом".

Једини релевантни део тог сведочења је онај у којем се спомињу Кући и Краснићи, али је Кабаши у процесу Харадинају негирао да их је у Јабланици видео, тврдио је Емерсон.

По браниоцу, Кабаши у сведочењу није изнео никакве оптужбе против Харадинаја, већ је спомињао Баљаја и Брахимаја.

Тужилац Пол Роџерс успротивио се захтеву одбране, тврдећи да су браниоци имали прилику да унакрсно испитају Кабашија и да нису били спречени да то право искористе.

Уместо тога, одбрана је свесно одабрала да прихвати тврдњу сведока да није у стању да одговара на питања, рекао је Роџерс.

Насупрот браниоцу Емерсону, тужилац је тврдио да је Кабаши на јучерашњем заседању рекао да је његов исказ на суђењу Љимају био истинит.

Одлуку о затхеву одбране да се из доказа изузме Кабашијево сведочење са суђења Љимају, претресно веће ће донети накнадно.

Пре него што је одбио да одговара на питања тужиоца, Кабаши је прекјуче негирао централни навод оптужнице да је у Јабланици постојао заробљенички логор ОВК.

- У Јабланици није било затвора, у то могу да се закунем... Нисам видео затворенике, људи су лако могли да улазе и излазе... Не знам да се тамо догодило ишта што је било забрањено - рекао је Кабаши, супротно изјавама које је раније дао тужилаштву за које је тврдио да нису истините.

Он је негирао да је страх разлог за његово одбијање да одговара на питања, али је рекао да су сведоци-очевици на Косову "или убијени или су нестали" и да је "срећан што је жив".

Кабаши је 17. августа ухапшен по оптужници за непоштовање суда зато што је 2007. два пута одбио да сведочи на првом суђењу Харадинају.

После првог суђења, Трибунал је у априлу 2008. ослободио Харадинаја, а делимично понављање процеса жалбено веће је суда наложило у јулу прошле године, зато што нису саслушани Кабаши и још један сведок.

У наставку поновљеног суђења Харадинају и саоптуженима, требало би да сведочи бивши званичник Службе државне безбедности Србије Зоран Стијовић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер