четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хашко тужилаштво тражи 27 година затвора за хрватског генерала Готовину
Хроника

Хашко тужилаштво тражи 27 година затвора за хрватског генерала Готовину

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. август 2010.

Тужилаштво Трибунала у Хагу је затражило од судија да хрватског генерала Анту Готовину прогласе кривим за прогон Срба из Книнске крајине током операције Олуја у августу 1995. и изрекну му казну од 27 година затвора, објавио је данас тај суд.

У завршном поднеску тужилац Алан Тигер је предложио да другооптужени генерал Иван Чермак буде кажњен са 17 година затвора, а трећеоптужени генерал Младен Маркач са 23 године затвора.

Генерал Готовина (53), оптужен је, као индивидуално и командно одговоран, заједно са генералима Иваном Чермаком (59) и Младеном Маркачем (53), за прогон; присилно премештање и депортацију; пљачкање јавне и приватне имовине; безобзирно разарање насеља; убиства и нехумана дела и окрутно поступање према српским цивилима у Книнској крајини од почеткка августа до краја септембра 1995.

Та дела квалификована су као злочини против човечности и кршење закона и обичаја ратовања.

У данас објављеном завршном поднеску, тужилаштво тврди да је током суђења доказало да су сви оптужени били учесници у заједничком злочиначком подухвату чији је циљ било протеривање српског становништва из Книнске крајине. На челу тог подухвата био је тадашњи председник Хрватске Фрањо Туђман.

Током и после операције Олуја, 4. и 5. августа 1995, "почињени су насилни злочини укључујући убиства; спроведена је систематска пљачка и безобзирно разарање имовине Срба; близу 90.000 Срба је насилно расељено с јасном намером да се више никада не врате; предузети су смишљени кораци да се обезбеди да то расељавање буде трајно, а у истом циљу била је обманута и међународна заједница. Ниједан од оптужених није показао никакво кајање", пише у поднеску тужилаштва.

Готовина, Чермак и Маркач "играли су активну и суштинску улогу у протеривању српског становништва из Крајине" и "делили су заједничку злочиначку намеру, те допринели њеном спровођењу", при чему је током Олује протерано "приближно 90.000 Срба, а убијене су најмање 324 особе", док се број уништених кућа процењивао на 60 до 90 одсто.

Оптужница против Чермака и Маркача подигнута је 2004. и они су се одмах добровољно предали Трибуналу, а затим су били пуштени на привремену слободу до почетка суђења. Генерал Чермак је неколико пута пуштан на привремену слободу и током процеса.

Сва тројица су у првом појављивању пред судијом изјавили да нису криви за злочине за које су оптужени.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер