Početna strana > Hronika > Haško tužilaštvo traži 27 godina zatvora za hrvatskog generala Gotovinu
Hronika

Haško tužilaštvo traži 27 godina zatvora za hrvatskog generala Gotovinu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. avgust 2010.

Tužilaštvo Tribunala u Hagu je zatražilo od sudija da hrvatskog generala Antu Gotovinu proglase krivim za progon Srba iz Kninske krajine tokom operacije Oluja u avgustu 1995. i izreknu mu kaznu od 27 godina zatvora, objavio je danas taj sud.

U završnom podnesku tužilac Alan Tiger je predložio da drugooptuženi general Ivan Čermak bude kažnjen sa 17 godina zatvora, a trećeoptuženi general Mladen Markač sa 23 godine zatvora.

General Gotovina (53), optužen je, kao individualno i komandno odgovoran, zajedno sa generalima Ivanom Čermakom (59) i Mladenom Markačem (53), za progon; prisilno premeštanje i deportaciju; pljačkanje javne i privatne imovine; bezobzirno razaranje naselja; ubistva i nehumana dela i okrutno postupanje prema srpskim civilima u Kninskoj krajini od početkka avgusta do kraja septembra 1995.

Ta dela kvalifikovana su kao zločini protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja.

U danas objavljenom završnom podnesku, tužilaštvo tvrdi da je tokom suđenja dokazalo da su svi optuženi bili učesnici u zajedničkom zločinačkom poduhvatu čiji je cilj bilo proterivanje srpskog stanovništva iz Kninske krajine. Na čelu tog poduhvata bio je tadašnji predsednik Hrvatske Franjo Tuđman.

Tokom i posle operacije Oluja, 4. i 5. avgusta 1995, "počinjeni su nasilni zločini uključujući ubistva; sprovedena je sistematska pljačka i bezobzirno razaranje imovine Srba; blizu 90.000 Srba je nasilno raseljeno s jasnom namerom da se više nikada ne vrate; preduzeti su smišljeni koraci da se obezbedi da to raseljavanje bude trajno, a u istom cilju bila je obmanuta i međunarodna zajednica. Nijedan od optuženih nije pokazao nikakvo kajanje", piše u podnesku tužilaštva.

Gotovina, Čermak i Markač "igrali su aktivnu i suštinsku ulogu u proterivanju srpskog stanovništva iz Krajine" i "delili su zajedničku zločinačku nameru, te doprineli njenom sprovođenju", pri čemu je tokom Oluje proterano "približno 90.000 Srba, a ubijene su najmanje 324 osobe", dok se broj uništenih kuća procenjivao na 60 do 90 odsto.

Optužnica protiv Čermaka i Markača podignuta je 2004. i oni su se odmah dobrovoljno predali Tribunalu, a zatim su bili pušteni na privremenu slobodu do početka suđenja. General Čermak je nekoliko puta puštan na privremenu slobodu i tokom procesa.

Sva trojica su u prvom pojavljivanju pred sudijom izjavili da nisu krivi za zločine za koje su optuženi.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner