уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хезболах демантује да има складиште оружја у бејрутској луци
Хроника

Хезболах демантује да има складиште оружја у бејрутској луци

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. август 2020.

Шеф либанског покрета Хезболах Хасан Насралах данас је "категрички негирао" да његова организација има "складиште оружја" у бејрутској луци разореној у тешкој експлозиији раније ове недеље.

“Потпуно и категорички негирам да има било шта наше у тој луци, ни складиште оружја, ни складиште ракета.. ни бомба, ни метак, ни амонијум нитрат”, рекао је шеф Хезболаха у телевизијском обраћању после оптужби које су кружиле по медијима и јавном мњењу указујући на тај утицајни либански шиитски покрет.

У експлозији у луци у Бејруту погинуло је више од 150 људи а преко 5000 је повређено. Према властима, експлозију је изазвало више тона амонијум нитрата ускладиштеног преко шест година у складишту у луци без мера предострожности.

Насралах је рекао да жали због људске трагедије у луци, и поздравио јучерашњу посету француског председника Емануела Макрона Бејруту.

Макрон је приликом посете затражио међународну транспарентну истрагу експлозије. Он се срео са представницима главних политичких снага у земљи, укључујући и Хезболах и позвао да се “промени систем” и прекине са “поделом Либана”.

“Ми позитивно гледамо на сваку помоћ и сваки израз симпатије према Либану и сваку посету Либану ових дана посебно ако је она у контексту помоћи Либану и окупљању”, рекао је Насралах.

Либанске власти ставиле су у притвор укупно 21 особу, званичнике луке и царине док траје истрага о експлозији.

Насралах је позвао да се војска задужи да води истрагу и објави резултате, пошто она има поверење свих Либанаца и политичких снага и вођа.

“Ако либанска држава и политичка класа, било да је власт или опозиција, не успеју да добију резултате у тој истрази и не успеју да предају правди одговорне то знаћи да нема наде о изградњи државе” у Либану, рекао је Насралах.

Хезболах је важан играч у либанском политичком животу, и једина је фракција која није одложила војни арсенал по изласку из грађанског рата од 1975-1990 године. Хезболах је велики непријатељ суседа Израела. Та либанска шиитска организација, коју подржава Техеран, интервенише војно у сукобу у суседној Сирији.

Израел је последњих година гађао положаје Хезболаха и њихових војних савезника у Сирији.

(Нова С) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер