петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Холандија условљава примену Прелазног споразума
Хроника

Холандија условљава примену Прелазног споразума

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. септембар 2008.
Холандски министар спољних послова Максим Ферхаген изјавио да његова земља, без хапшења Ратка Младића или оцене главног тужиоца Хашког трибунала Сержа Брамерца да Србија у потпуности сарађује са Хагом, неће дати пристанак на одлуку о примени Прелазног споразума са Европском унијом. 
Ферхаген је у интервјуу за новосадски "Дневник" ставио под велики знак питања очекивања Београда и водећих челника кључних европских институција да би 15. септембра могла да ступи на снагу примена Прелазног споразума о трговини са Србијом. 
"Суштински се ништа није променило, услови да Прелазни споразум буде покренут, као и ратификација Споразума о стабилизацији и придруживању су исти. Или Младић у Хагу, или Брамерцова оцена да Србија у потпуности сарађује са Хагом", рекао је Ферхаген. 
Шеф холандске дипломатије је поновио да је та земља од почетка била веома одређена и чврста у свом ставу, као и да је позиција Холандије иста од априла 2008. када је потписала ССП. 
"Тада смо рекли да Привремени споразум и ратификациони процес могу да почну тек када Србија ухапси Ратка Младића, односно достигне пуну сарадњу са Хашким трибуналом. Ако Србија ухапси Младића и пружи доказе главном тужиоцу Брамерцу да у потпуности сарађује са Хашким трибуналом, онда је све могуће", рекао је Ферхаген. 
Холандски министар спољњих послова је казао и да у позитивном сценарију "не само да ће Прелазни споразум да ступи на снагу, већ ће бити донета одлука и о почетку процеса ратификације ССП у земљама чланицама". 
"Брамерц има све инструменте на располагању да изрекне објективну оцену сарадње Србије са Хагом и врло добро зна колико Србија чини напора да ухапси преостале бегунце, колико добија тражених докумената од Србије, какав је приступ архивима и да ли може да добије све неопходне сведоке за процесе које води у Хагу", оценио је Ферхаген. 
Поводом препоруке Европске комисије и високог представника ЕУ Хавијера Солане да земље чланице ЕУ омогуће ступање на снагу Прелазног споразума са Србијом, Ферхаген је рекао да је било разговора о томе, али не и притисака на Холандију. 
"Свеједно, ми не бројимо колико земаља дели наш став у ЕУ, а сигурно је да то не може да утиче на нашу позицију око пуне сарадње са Хашким трибуналом, о чему је било довољно доказа у прошлости", казао је Ферхаген. 
 
PTC 07.09.2008

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер