субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватска: Повећањем пореза против кризе
Хроника

Хрватска: Повећањем пореза против кризе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. јул 2009.

Као мере за излазак кризе, хрватска влада је предложила повећање ПДВ-а, са 22 на 23 одсто, и увођење пореза солидарности од три одсто на приходе веће од 400 евра.

Влада Хрватске предложила је повећање пореза на додату вредност, са 22 на 23 одсто, и увођење пореза солидарности од три одсто на плате, пензије и остале дохотке изнад 3.000 куна (око 400 евра).

Након преговора представника Владе Хрватске и представника послодаваца и синдиката, заменик председника Матице хрватских синдиката Вилим Рибић рекао је да су владин предлог подржали готово сви синдикати у јавном и државном сектору.

"То је разуман предлог који правилно распоређује терет на што шири круг људи", оценио је Рибић.

Председница Савеза самосталних синдиката Хрватске Ана Кнежевић оценила је да ће нови, трећи ребаланс буџета бити мера која ће омогућити стабилизацију кредитног рејтинга земље и задуживање државе и предузећа, које је стало.

И из Хрватског удружења послодаваца најавили су подршку ребалансу, али само као краткорочну меру за спасавање јавних финансија. Председник Удружења Дамир Кушак рекао је да би на годишњем нивоу предложене мере могле буџету да донесу око пет милијарди куна.

Председник Хрватског удружења синдиката Озрен Матијашевић рекао је да је синдикално руководство било против владиног предлога.

Коментаришући предлоге Владе, председник Хрватске Стјепан Месић изјавио је да треба размотрити сва решења за излазак из кризе.

"Хрватској не треба кризни порез, него излаз из кризе. Нисам за доношење решења 'преко колена', јер ако се у економији направи погрешан корак, он се рефлектује идућих десет година", истакао је Месић.

И опозиција је критиковала најновији предлог, оцењујући да Влада нема идеју како да напуни државни буџет.

"Овакав порез само ће додатно осиромашити људе у Хрватској. Овај порез је по моделу 'држи воду док мајстори не оду', а мајстори су на одласку", рекла је Весна Пусић из Хрватске народне странке.

Поједини угледни економисти упозоравају да нови намет неће помоћи привреди, већ ће додатно смањити производњу.

Гувернер Хрватске народне банке Жељко Рохатински упозорио је да је свако повећање пореза ризично, јер пракса показује како то повећава број оних који избегавају плаћање пореза.

Влада на увођење новог пореза гледа као на замену за ранији предлог да се за шест одсто смање плате у државном и јавном сектору, а од три до десет одсто пензије веће од 2.000 куна (око 270 евра).

Према ранијој најави из Владе Хрватске, до петка ће бити предложене нове мере штедње које би требало да се нађу у трећем ребалансу буџета, чије је доношење најављено за крај јула или почетак августа.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер