петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Хрватски амбасадор у Ирану Драго Штамбук: Склон сам веровању да је у старој Персији била хрватска прадомовина
Хроника

Хрватски амбасадор у Ирану Драго Штамбук: Склон сам веровању да је у старој Персији била хрватска прадомовина

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. мај 2020.

 Хрватски амбасадор у Ирану Драго Штамбук рекао је да је склон веровању да је у старој Персији била хрватска прадомовина.

"На темељу великог броја однедавно доступних извора и чињеница, склон сам веровању да је у старој Персији била хрватска прадомовина. Звала се Харахватиа (грчки Арацхосиа или Бела Индија)", рекао је Штамбук у интервјуу за Вечерњи лист.

Како је рекао, данас је у југозападном Авганистану земљописно описују град Кандахар, река Хелманд, те Хамунско језеро смештено на југоистоку данашњег Ирана. Додаје: "Њом је за време зороастранске ахеменидске династије краљевао Вивана, савезник Дарија Великога, који је помогао персијском владару да савладавпротивника Ваисхпату. У Ападани, велебној дворани са ступовима у Персеполису, налазе се неизрециво вредни камени рељефи који представљају и Даријеве хрватске савезнике, а у стенама Бистуна, близу Керманшаха, клинастим писмом на три језика - староперсијском, еламитском и акадијском - испод рељефног приказа Дарија Великог урезан је текст који спомиње Харахватију."

Хрватски амбасадор у Ирану даље објашњава теорију:

"У Заратустриним Гатама пророк се реченим именом двапут обраћа нашој вероватној прадомовини. И етноним Хрват староиранскога је подрекла, док је хрватски назив бан, за владара, такођер иранска реч: означава чувара, народног вођу. "

Недалеко од Техерана град је Кашан у којему опстаје прича о света три краља који отуда кренуше поклонити се детету Исусу у Бетлехем, а један од трију краљева био је Гашпата, Гашпар, који дође из недалеке Харахватије наставља он.

"С Техеранским универзитетом већ дуже се ради на билатералној организацији симпозија о иранско-хрватским везама, а оно што ме изузетно и лично погађа јесте препознавање сличности између острвског старочакавскога и староиранскога; тако сам се близу Кашана, док су ми у прелепом врту нудили плод дивље шљиве зван зарделиу, присетио да на моме Брачу од вајкада тај плод зовемо зерделија. У овом контексту и моја Златна формула хрватскога језика ча-кај-што која уцеловљује хрватски језик продире и дубље јер интегрирајући чакавски идиом долази до наших староиранских језичних корена."

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер