четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Идеја о повратку ОЕБС-а својим коренима
Хроника

Идеја о повратку ОЕБС-а својим коренима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. децембар 2010.

ОЕБС: враћање коренима?

Питања безбедности на континенту, проблеми договора о конвенционалном наоружању, одређивање циљева и задатака Организације за европску безбедност и сарадњу – то су главне теме дискусије учесника отвореног у главном граду Казахстана - Астани дводневног самита ове велике међународне организације. То је први самит после паузе од 11 година и организован је на иницијативу председника Казахстана Нурсултана Назарбајева, земље која сада председава у овој организацији. На форуму у Астани учествује и председник Русије Дмитриј Медведев.

Посебан значај самит добија не само због превладавања велике паузе у сусретима на највишем нивоу. Занимљиво је да се проблеми безбедности и сарадње у Европи разматрају на крају године, у којој је обележена 65-годишњица победе над фашизмом, 35-годишњица Финалног хелсиншког акта – што је својврсно сведочанство рађања организације, а такође 20-годишњица Париске повеље за нову Европу. У Астану су допутовала прва лица и главни политичари свих 56 чланица ОЕБС-а, 12 земаља партнера, а такође представници међународних организација међу којима ОУН, ЕУ, Савет Европе, НАТО, ЗНД и ОДКБ.

Последњих година, па и пре сусрета у Астани на адресу ОЕБС-а изречене су многе критике – и не само од стране Кремља. Оне се тичу губљења баланса, неспособности ефикасног деловања у условима кризе, одсуства правних основа њеног постојања као организације. Како је рекао Сергеј Приходко, помоћник руског председника, Русија би хтела да ОЕБС дође до изражаја у пуном потенцијалу као најважнија организација на евро-атлантском и евро-азијском простору. Да се утврде принципи равноправног политичког дијалога и да се доносе заједничке одлуке.

У Москви постоји нада да ће ОЕБС да се усмери на решавање конкретних проблема безбедности, укључујући и ратификацију Договора о конвенционалном наоружању у Европи, и усавршавање режима контроле оружја, усаглашавање јединствених принципа решавања конфликата на простору ОЕБС-а. С тим се слаже и професор Сергеј Ознобишчев, директор Института стратешких оцена:

„Русија је 90-их година хтела да се ослони на ОЕБС као на неки центар доношења политичких одлука. И у круговима експерата се мислило да ОЕБС може да постане налик на ОУН за Европу. Али што се више ОЕБС уплитао у хуманитарне односе повезане са Русијом, наш ентузијазам је нестајао и, на крају крајева, изгубио се. Али ОЕБС има и друге тако важне функције које су својеврсна препрека за развој односа Русије са Западом – то су мере поверења. О развоју у том правцу се одавно ништа не говори. Постоји и правац Договора о конвенционалном наоружању у Европи. ОЕБС се сам удаљио од те тематике, и предао одлуке у руке НАТО. И то није баш схватљиво.”

Како каже професор Ознобишчев, идеја повратка ОЕБС својим коренима је веома актуална. Истовремено, он је против искључиво негативног прилаза тој организацији. Треба извагано примити критику на свој рачун, ако је она, наравно, на нечем основана. Без такве критике, сматра Сергеј Ознобишчев, долази до застоја у међународним односима и политици.

Уочи самита генерални секретар ОЕБС-а Марк Перен де Бришамбо је у руској штампи приметио да је у последњим деценијама основа „општеевропског дома“ мало пољуљана. А Астана даје шансу да се та основа не само појача, већ и да се подигну нови спратови. Постоји нада, рекао је Бришамбо, да ће самит у Астани пружити могућности главним архитектама да усагласе план изградње. Остаје нам само да се надамо заједно са њим.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер