четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ИФИМЕС: Црногорски криминал угрожава сигурност ЕУ
Хроника

ИФИМЕС: Црногорски криминал угрожава сигурност ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. јул 2009.

ПОДГОРИЦА - Црногорски организовани крминал још угрожава сигурност држава чланица Европске уније и либерализација визног режима, када формално ступи на снагу, показаће негативне стране, од којих је највећа што је мафији отворен пут ка Европи, изјаво је директор Међународног института за балканске и блискоисточне студије (ИФИМЕС) из Љубљане Зијад Бећировић.

„Морам рећи да је Црна Гора заиста мерна јединица за организовани криминал на западном Балкану, тако да ће се последице такве одлуке, када се формализује, указати пре свега на подручју земаља ЕУ, а не толико у самој Црној Гори, и посебно у области организованог криминала”, рекао је он за подгорички „Дан”.

Бећировић је оценио да је данас у Црној Гори на делу врхунски криминал, подржан разним софистицираним средствима, који заузима значајно место у регону, а посебно у области прања новца.

Он сматра да је лош политички сегмент недавне одлуке Европске комисије да предложи укидање виза Црној Гори то што се „режиму Демократске партије социјалиста и њеном лидеру Милу Ђукановићу опет даје епитет 'европски'“, иако је, како каже, „у питању политичко-крминална творевина заснована на репресивном апарату”.

Бећировић каже да је потез Брисела морао да буде повучен по принципу све земље или ниједна, али да се сачека побољшање безбедносне ситуације. „Није коректно награђивати један режим који жели да се прикаже као крајње европски, а то је црногорски, на чијем је челу Ђукановић, занемарујући чињеницу шта је све та власт досад негативно урадила”, истакао је он. „Наиме, политичко-криминални режими, који не постоје само у Црној Гори, већ их има и на Косову, БиХ, али и Македонији, сада се представљају као проевропске снаге. То је поражавајуће”, наводи Бећровић.

Он каже да је оваква одлука заправо „поклон одлазеће Европске комисије режимима на западном Балкану, укључујући и Ђукановићев” и да „постоји реална основа да се верује да ће ЕУ бити још угроженија од организованог криминала и корупције, проблема посебно израженим у Црној Гори”.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер