петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > index.hr: Пандемија се у нашем сусједству претвара у диктатуру, то се не смије догодити код нас
Хроника

index.hr: Пандемија се у нашем сусједству претвара у диктатуру, то се не смије догодити код нас

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. март 2020.

 МЈЕРЕ против ширења коронавируса недвојбено су на одређени период ограничиле неке иначе темељне грађанске слободе, попут слободе кретања, што је већ само по себи довољан разлог за будност када је ријеч о понашању власти у вријеме пандемије. 

У Хрватској је влада Андреја Пленковића имала неколико покушаја узимања нових овласти у своје руке, попут одмах срезаног приједлога де фацто гашења сабора, али се не може рећи да се налазимо на путу за диктатуру. Но, постоје примјери и ближег и даљег сусједства о томе како су неки аутократски владари, већином заговорници нелибералне демокрације, пандемију коронавируса почели користити да себи повећају овласти и скоро па укину моћ националних парламената.

Код нас у парламенту се данас водила жестока расправа о измјени Закона о електроничким комуникацијама, које би влади омогућавале да прате мобителе грађана РХ, те је јасно да у опозицији и јавности постоји значајан отпор проширењу државне моћи на рачун права грађана на приватност. 

У државама попут Мађарске, Србије, Израела и Пољске ствари су отишле много даље, путем бескрупулозног подривања демокрације и ширења духа диктатуре, путем којим Хрватска дефинитивно не би требала кренути.

Мађарска: Орбан жели владати уредбама и сам одлучити кад престаје изванредно стање

Мађарски премијер Виктор Орбан користи кризу коју је изазвао коронавирус да прошири своје ионако велике овласти. Његова министрица правде Јудит Варга мађарском парламенту је поднијела приједлог закона који би влади омогућио да без одлуке парламента унедоглед продужава изванредно стање у држави. Надаље, влада, односно премијер би могли одредбом стављати законе изван снаге, као и проглашавати недефиниране “изванредне мјере”, дакле чинити све и свашта.

Амнестy Интернатионал упозорава да би прихваћање таквог закона у мађарском парламенту значило да се “тако сва моћ концентрирала у рукама премијера, и то без временског ограничења”, док њемачки тједник Дер Спиегел Орбанов маневар наводи као примјер кориштења коронавируса за “увођење диктатуре”.

Орбан пак тврди да је “сада тренутак за национално јединство, а не страначке свађе” те позива и опозицију да подржи предложене измјене. Опозиција је то засад одбила те владин приједлог није добио потребну подршку од чак четири петине заступника (Орбан већ има двотрећинску већину), али аналитичари предвиђају да ће Орбан поновно покушати.

Мађарска влада је прогласила изванредно стање 11. ожујка те је од тада провела низ драконских мјера, попут довођења војних савјетника у стратешке државне твртке, уз оне које дијели с осталим чланицама Еуропске уније, попут затварања школа и ресторана и слично. Свакоме тко шири “лажне вијести” о коронавирусу пријети и до пет година затвора, што у пракси значи да се тамошњи медији више не усуђују извјештавати о лошем стању у болницама јер се плаше да би их власт могла послати у затвор. 

Орбан цијело вријеме у својим јавним иступима успоставља и везу између епидемије и миграција, оправдавајући тако своју ксенофобну политику.

“Није случајно што се вирус први пут појавио међу Иранцима”, рекао је Орбан у интервјуу за мађарске медије. “Ми се боримо на двије фронте. Једна фронта се назива миграција, а друга припада коронавирусу. Постоји логична повезаност између њих”, истакнуо је.

Србија: Остварење диктаторских снова Александра Вучића

Србија је у борби против коронавируса увела апсолутну забрану кретања од осам сати навечер до пет ујутро те је забранила излазак особама старијим од 65 година у градовима и од 70 година у руралним областима, док је од данас контролу на граничним пријелазима и заштиту болница преузела војска.

Те ригорозне мјере објавио је предсједник Александар Вучић који је у Србији већ прогласио изванредно стање због коронавируса. Устврдио је да су биле нужне јер ранијим мјерама није остварен жељени ефект у смањењу ризика од ширења заразе.

"Жаришта су нам градови. За сада су три града значајно погођена - Београд као највеће жариште, Кикинда и Ниш, нешто мање Чачак", навео је Вучић 18. ожујка.

Од тада до данас у Србији се стално доносе некакве нове мјере, предсједник се скоро сваки дан обраћа јавности и држи предавања, пријети и фантазира те се чини како је Александар Вучић коначно доживио остварење својег највећег животног сна: да управља сваком ситницом живота у Србији.

Вучић засад не покушава кроз скупштину прогурати спорне измјене закона јер ионако има апсолутну власт у Србији, но нуди примјер тога како изгледа живот у вријеме пандемије у држави која само глуми демокрацију и постојање демократских институција.

Све у Србији је ствар одлучивања само једне особе - Александра Вучића. Изванредно стање које је проглашено због коронавируса само је додатно потврдило његову доминацију. У међувремену Вучић изјављује да му је “драго што су се грађани уплашили”.

Пољска: Предсједник наставио кампању унаточ епидемији коронавируса

Пољски предсједник Андрзеј Дуда је у свибњу требао покушати освојити други мандат на предсједничким изборима, што би додатно утврдило политичку доминацију ултракатоличке странке Право и правда (ПиС), чији је Дуда кандидат. ПиС у другом мандату управља Пољском те проводи радикалну трансформацију кадра у јавним тврткама, медијима и правосуђу, постављајући на позиције моћи своје људе, а кључни елемент тога је задржати предсједничку функцију јер предсједник потписује законе парламента. С Дудом као предсједником то је био проточни бојлер.

Пољска влада је 13. ожујка прогласила стање угрозе епидемијом, но одбила је отказати предсједничке изборе заказане за 10. свибња. Премијер Матеусз Мораwиецки је истовремено објавио низ оштрих мјера у борби против ширења коронавируса, попут забране окупљања више од пет особа на вјерским обредима, укључујући и спроводе.

Анкете показују да је више од 70 посто Пољака за одгоду предсједничких избора, опозиција је позвала владу да одгоди изборе, а опозицијски кандидати су прекинули своје кампање, но не и предсједник Дуда. Он је наставио обилазити граничну контролу и болнице, увијек уз пратњу камера државне телевизије, која му заправо ради промоцију. Опозицију су пак оптужили да се “игра с епидемијом”.

Против одгоде предсједничких избора се огласио и свемоћни Јарослаw Кацзyнски, лидер ПиС-а, који је у радијском интервју рекао да “не види разлог за то”. 

Епидемија коронавируса очито то није када је ријеч о жељи аутократа да задрже сву власт у својим рукама.

Израел: Премијер оптужен за корупцију сада има голему моћ у рукама

Дугогодишњи израелски премијер Бењамин Биби Нетанyаху се годинама успио одржати на власти и цијело израелско друштво скренути удесно, но чинило се да је његовој политичкој каријери дошао крај када је добио три оптужнице за корупцију. 

Нетанyаху и његова обитељ упетљани су у неколико корупцијских скандала, између осталога намјештање послова политичким савезницима, но Биби ипак није изгубио сву подршку у народу па су избори на које се излазило трипут у годину дана завршили неријешено и немогућношћу да се састави владајућа коалиција, што је актуалног премијера држало на власти унаточ оптужницама.

Због коронавируса Нетанyахуова влада је наредила тајним службама да прате податке на мобителима грађана за које се сумња да су заражени. Ријеч је о привременим законима, заправо одредбама са законском снагом, које Нетанyаху може доносити у изванредном стању. Премијер увјерава да ће мјере трајати само 30 дана.

Притом се Нетанyаху сукобљава с израелским Врховним судом, који је пресудио да се до ове сриједе у Кнессету треба гласати о новом предсједнику парламента. На тој позицији је тренутно Yули Еделстеин из Нетанyахуове странке Ликуд и није сигурно да ће преживјети гласање. Еделстеин је изјављивао да ће одбити провести одлуку Врховног суда, што је предсједница ове највише судске институције у Израелу Естхер Хаyут напала као “поступак који подрива саме темеље демократског процеса и штети позицији Кнессета као неовисног ауторитета”. 

Предсједник Израела Реувен Ривлин је пак мандат за састављање владе дао лидеру опозиције Беннyју Гантзу, а блокада рада Кнессета значи и блокаду избора новог премијера.

И све то се догађа усред епидемије коронавируса, због које је Израел затворио своје границе и увео мјере попут забране окупљања више од десет особа на једном мјесту, затворио ресторане, школе, свеучилишта итд. 

Здравствени стручњаци преко медија упозоравају да је “премијер отео кризу” у своје сврхе, окружио се малим бројем људи који подржавају његов приступ, а игнорирао угледне епидемиологе. Коментатори пак тврде да Нетанyаху све чини само да се одржи на власти те да му је коронавирус послужио да си барем на кратко вријеме осигура моћи какве досад никад није имао. Предвиђа се да је могућа и уставна криза усред епидемије коронавируса.

Гордан Духачек 

(index.hr)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер