четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Истраживање Институтa за европске послове и „Нинамедије“: Смањен број грађана Србије који би гласали против независности Косова у односу на 2019. годину
Хроника

Истраживање Институтa за европске послове и „Нинамедије“: Смањен број грађана Србије који би гласали против независности Косова у односу на 2019. годину

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јул 2020.

Пету годину заредом, Институт за европске послове у сарадњи са Нинамедиа истраживачком кућом спровео је у периоду од 6. до 12. марта истраживање јавног мњења о односима грађана Србије према Косову. Истраживање је рађено на репрезентативном узорку од 1.203 испитаника.

Да је Косово изгубљено сматра 42% грађана, док је 46% става да није, а 12% је неодлучних. Став да је Косово изгубљено је већој мери изражен код испитаника старости 30-44 године, испитаника са највишим нивоом образовања и градског становништва.

Нешто више од четвртине (27%) испитаника сматра да ће ова Влада признати Косово, нешто више од половине (53%) испитаника сматра да ова Влада то неће учинити, док петина не зна да се изјасни. Став да ова Влада неће признати Косово у већој мери заступају испитаници старији од 45 година, становници Јужне и Источне Србије и ванградских насеља. Са порастом нивоа образовања опада број испитаника који сматрају да ова Влада неће признати Косово.

Од укупног броја испитаника, 77% грађана не би подржало независност Косова зарад бржег уласка Србије у ЕУ, док би 13% подржало, а 10% је неодлучних. Испитаници старији од 45 година су бројнији у ставу да не би требало признати независност.

Готово половина испитаних – 46% сматра да није могуће да Србија поново оствари пуну контролу и сувернитет над Косовом, док 38% сматра да јесте могуће, а 16% грађана наводи да не зна да одговори. Да је то могуће у већој мери сматрају испитаници старији од 45 година, и испитаници са најнижиним нивоом образовања.

Чак 89% испитаника не зна шта је план Владе Србије о Косову, то су у већој мери жене, испитаници старости преко 30 година, испитаници из свих региона осим изузев Војводине и становници ванградских средина.

План председника Александра Вучића који би Косову донео независност, а грађанима Србије стабилну државу и бољи стандард не би подржало 57% испитаника, 23% би подржало овај план док 20% нема мишљење по том питању. Они који не би подржали су претежно мушкарци, испитаници до 45 година и становници градских средина.

Уколико би сутра био референдум о независности Косова највећи број испитаника би гласао против – 66%, 14% не би изашло на гласање, 11% не зна како би гласало док би 9% гласало за. Испитаници који би гласали против су у већој мери мушкарци и испитаници старости преко 45 година. У односу на 2019. годину уочено је смањење броја испитаника који би гласали против независности Косова.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер