Хроника

Иван Вујачић: Када би данас били одржани избори у САД, Џозеф Бајден би победио

Штампа
петак, 23. октобар 2020.

Према тренутним анкетама, када би данас били одржани избори у Сједињеним Државама Доналд Трамп не би добацио ни до 200 електорских гласова, а предвиђено је да Џо Бајден добије 357, али и ако их не добије 270 му је довољно да постане председник, оценио је председник Форума за међународне односе Иван Вујачић.

Он је на панел дискусији "Избори у САД: политичке алтернативе и нови друштвени покрети" у Дому омладине рекао да би предстојећи председнички избори у САД у нормалним околностима, без короне, били "не претерано интересантни", али ће бити интересантни јер је 40 милиона Американаца због ковида гласало поштом.

Вујачић је рекао да је једно од главних питања да ли ће се победник знати у ноћи избора 3. новембра, и да ће избори бити завршени ако буде савршено јасно да је Бајден добио толико гласова да ништа не може да га угрози. Уколико се то не догоди, указао је, почеће бројање у оним државама у којима постоји могућност да Трамп победи и догодиће се до сада незабележена "драма".

Друго велико питање је да ли ће демократе "узети Сенат", нагласио је Вујачић и додао да би према садашњим прогнозама демократе имале 51 глас у Сенату, "а сигурно ће добити Доњи дом", тако да ће, ако се прогнозе обистине, овај пут амерички председник имати већину и Горњем и у Доњем дому.

Гостујућа професорка на више универзитета у САД Ђурђа Трајковић, која је завршила Универзитет у Висконсину, истакла је да су у САД тренутно најважнији друштвени покрети Црни животи значе (Black Lives Matter) и феминистички покрет.

Она је указала да је феминизам и даље "прљава реч" у САД "и свуда у свету" и додала да се жене полако "поново дижу", јер је после питања права и слобода црначки феминизам "ставио на сто" и питање економије и опресије.

Трајковић је рекла да је у САД "сада прилично шизофрено" због Трампа, али да је отпор велики и да то "даје оптимизам".

Кишјухас: Идеје, инститиције, критика и грађанско друштво ће чинити будућност

Социолог Алексеј Кишјухас је приметио да ће, иако се већ дуго говори о "америчком опадању", опстати америчка "институционална критика сопственог друштва и система који је стабилан и непрекинут од 4. јула 1776". Према његовим речима, то ће опстати као "лучоноша слободе" колико год то звучало "патетично".

Кишјухас сматра да ће американизам, а то су идеје, инститиције, критика и грађанско друштво, чинити будућност "у којој треба да учествујемо" чак и ако САД јесу у некој врсти "заласка".

Немања Џуверовић са Факултета политичких наука рекао је да је Америка "једна расистичка држава" и да постоји "ужасна неједнакост и сиромаштво".

Он је указао да САД тренутно негирају климатске промене, промовишу псеудонауку и која није способна да заустави кризу јер више Американаца умире сада него током Другог светског рата, и која се повлачи из међународних институција и промовише изолационизам.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]