четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Да не би дошло до рата, једино реално решење за Косово је мирно решење, политичко решење које је засновано на компромису
Хроника

Ивица Дачић: Да не би дошло до рата, једино реално решење за Косово је мирно решење, политичко решење које је засновано на компромису

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. јун 2021.

Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас да ни Србија нема пуни суверенитет у Приштини, али да исто тако Приштина нема пуни суверенитет на северу Косова, а да би "рат био једини начин да би се то изменило".

„Да би се то изменило, у једном или у другом смеру, да би Београд остварио пуни суверенитет у Приштини – рецимо, или да би Приштина имала суверенитет на северу Косова где живе Срби који не признају независну државу, то може да се деси само ратом. Да не би дошло до рата, зато је једино реално решење, мирно решење, политичко решење засновано на компромису“, рекао је Дачић у емисији „Фокус“ на телевизији Б92.

Али, по његовим речима, тај компромис није прихватљив за „другу страну“ пошто „они сматрају да не морају то да раде, јер они сматрају да ће неко њима то да ‘поклони на тацни’, као што им је НАТО бомбама поклоњен део суверенитета у делу Косова“, изјавио је Дачић.

Како је навео, постоје два приступа у преговарачком процесу: „Један је приступ дефетистички: ‘Све је изгубљено’, а други је приступ нереалистичан, који каже: ‘И даље је Косово део Србије као да се није ништа десило’ „.

На аргументацију Приштине да председник Србије Александар Вучић није понудио ниједно решење, Дачић каже да Србија нуди решења, али да она нису прихватљива за Албанце, а нису прихватљива ни за „део међународне заједнице“.

На питање шта су „црвене линије“ које Србија неће прећи, Дачић је рекао да Србија то зна: „Та црвена линија јесте признање независности Косова, то за нас не долази у обзир. То што ми говоримо, није прихватљиво за Приштину, а међународна заједница неће да направи притисак на Приштину да се направи компромис“, рекао је председник парламента.

Речи председнице Косова Вјосе Османи да због пресуде Међународног суда правде „нема разлога да било која држава оклева да призна независност“ Косова, Дачић је рекао да се представници преговарача из Приштине служе „прљавим триковима“.

„Они кажу некима у међународној заједници: ‘Е, да бисмо ми било како размишљали о Заједници српских општина, ‘ајде ових пет земаља у Европској унији да призна Косово’. Мени је то рекао министар спољних послова Словачке“, изјавио је Дачић и оценио да „ту више нема принципа и свуда су двоструки аршини“, али је додао да ће Србија поштовати споразуме.

„Сада траје тај мораторијум на сва наша лобирања, требало би да траје мораторијум и на другој страни. Али добро, договор о мораторијуму истиче у септембру, па ћемо да видимо. Ми смо спремни да наставимо даље“, указао је Дачић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер