Хроника

Ивица Дачић: Нису добре изјаве Абазовића и Кривокапића о Вучићу; Бошњаци и Хрвати у БиХ раде против својих интереса тиме што хоће да признају Косово

Штампа
понедељак, 21. септембар 2020.

Српски министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да Београд очекује да нова влада Црне Горе доведе до побољшања односа са Србијом и положаја Срба у Црној Гори.

 

Дачић је међутим оценио да "нису добре" изјаве лидера коалиција које преговарају о новој црногорској влади, првог човека листе "Црно на бело" Дритана Абазовића и носиоца листе "За будућност Црне Горе" Здравка Кривокапића.

"Нису добре изјаве Абазовића ни Кривокапића који је дао неку изјаву везану за председника Вучића", казао је Дачић на телевизији Пинк.

Он је оценио да је власт дугогодишњег црногорског лидера Мила Ђукановића "отишла далеко у ширењу мржње и страха од, како они кажу, великосрпске државне политике".

Поново је негирао оптужбе Подгорице да се Србија меша у унутрашње ствари Црне Горе и навео да се Београд само бори за Србе који живе у тој земљи.

"Ми немамо никакве хегемонистичке идеје у односу на Црну Гору, то је братска држава, ми немамо ближу земљу и народ од Црне Горе", рекао је Дачић.

Он је казао да је Србија била против тога да се у Црној Гори води антисрпска политика и оценио да је она "резултирала тиме да је већина гласала против" дугогодишње власти црногорског председника Мила Ђукановића.

Шеф српске дипломатије је рекао да је Ђукановић "направио проблеме" јер је усвајањем Закона о слободи вероисповести "претио Српској православној цркви одузимањем цркава и светиња".

Дачић је оценио и да је Ђукановић "изгубио оријентацију чим каже да ће у шуму" и додао да "још није упознао Црногорца који каже да ће да иде у шуму".

"Бошњаци и Хрвати у БиХ раде против својих интереса тиме што хоће да признају Косово"

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да представници Бошњака и Хрвата у БиХ раде директно против својих интереса гласањем за независност Косова јер тиме нестају аргументи против независности Републике Српске.

"Они раде директно против себе, тиме што хоће да признају Косово, они губе било какав аргумент којим би неко могао да оспори право Републике Српске на независност", рекао је Дачић.

Дачић је казао да је Косово било покрајина у Србији и да је Бадинтерова међународна комисија "јасно рекла да ће се Југославија распасти по републичким границама и није спомињала покрајине".

Он је рекао да је претходно руководство Србије, на челу с Војиславом Коштуницом и Борисом Тадићем, "направило грешку" јер проглашење независности Косова није повезало с независношћу Републике Српске.

"Ми смо тада поразбијали киоске и запалили амбасаде, једино што смо заправо рекли (западним земљама) јесте да могу да раде шта год хоће. Једино што би могло да забрине медјународну заједницу могло је да буде повезивање тог питања (независности Косова) са Републиком Српском", навео је Дачић.

Бошњачки и хрватски члан Председништва БиХ, Шефик Џаферовић и Жељко Комшић, гласали су у четвртак да та држава призна независност Косова, док је српски члан Председништва Милорад Додик био против.

Дачић је рекао да је гласање о независности Косова уследило пошто је министарка спољних послова Косова Мелиза Харадинај 8. септембра послала министарки спољних послова БиХ писмо у којем је позвала ту земљу да призна независност Косова.

"Она (Харадинај) каже у писму да споразум у Вашингтону омогућава међусобно признање Израела и Косова и срдачно моли владу БиХ да размотри признање Косова", навео је Дачић.

Додао је да Приштина на тај начин злоупотребљава договор из Вашингтона.

"Они су вероватно оваква писма послали и многим другим земљама. Овај позив БиХ је свакако злоупотреба договора из Вашингтона. Србија треба да престане да лобира против независности Косова, а они ће овако да позивају друге земље и да представљају да је део споразума да друге земље признају Косово", рекао је Дачић.

Додао је да "не верује" да је питање признања независности Косова стављено на дневни ред Председништва БиХ на основу тог позива, већ је оценио да је то "део једне друге политике".

Дачић је рекао да "Европа запоставља чињеницу" да Странка демократске акције Бакира Изетбеговића "деценијама уназад спроводи политику засновану на Исламској декларацији" Алије Изетбеговића.

"Та политика у једној реченици гласи: Не може се остварити исламска држава, а они су за исламску државу од Марока до Индонезије, док муслимани нису у већини. И ту нема коегзистенције са другим облицима друштвеног живота", казао је Дачић.

За Комшића, хрватског члана Председништва БиХ, Дачић је рекао да је "фигура изабрана гласовима муслимана, Хрват по жељи муслимана".

(Н1) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]