уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Порука Гренела да рок за постизање решења није неограничен је упућена Приштини; Србија брине за положај Срба у Црној Гори, Београд поштује независност Црне Горе
Хроника

Ивица Дачић: Порука Гренела да рок за постизање решења није неограничен је упућена Приштини; Србија брине за положај Срба у Црној Гори, Београд поштује независност Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. јануар 2020.

 Две поруке обележиле су посету америчког изасланика Ричарда Гренела, једна упућена Приштини да мора да укине таксе а Београду да треба да обустави кампању против независности Косова. Те две ствари нису поредиве и не могу да се стављају у исту раван, рекао је за РТС министар спољних послова Ивица Дачић.

Поруке које је донео Гренел нису нове и сличан став је заузела и тзв. Квинта рекао је Дачић гостујући у Јутарњем програму.

"Председник Вучић је поновио да те две ствари не могу да се доводе у исту раван. Таксе морају да се укину а Србија није уводила таксе када је Приштина водила кампање за признавање независности. Ако сви хоће, мис мо спремни да постигнемо мораторијум, али онда мора да стане и лобирање великих земаља за Косово, као и лобирање за пријем Косова у међународне организације. Променила се слика и однос снага и то њих боли. Од 193 земаља чланице УН 93 признаје независност Косова, 95 не признаје и пет земаља је у неком флуидном стању", истакао је Дачић.

Посета Гренела, према мишљењу министра спољних послова, има позитиван предзнак јер акценат ставља на економске теме и то су корисне иницијативе а показује и промењену позицију америчке администрације у смислу да се залаже за компромисно решење. Ипак, Гренел је рекао да рок за постизање споразума није орочен, али и да нема много времена. 

"Порука Гренела да рок за постизање решења није неограничен је пре свега упућен Приштини", сматра Дачић.

Ситуација у Приштини је последица њихових унутарполитичких односа али је дијалог и због тога блокиран.

"Суштински дијалог се тренутно не води због такси а све мање се спомиње и Бриселски споразум који није реализован од стране Приштине пре свега када је реч о формирању ЗСО", истиче Дачић.

Србија брине за положај Срба у Црној Гори

Када је реч о ситуацији у Црној Гори после изгласавања спорног Закона о слободи вероисповести министар Дачић каже да сукоба на релацији Београд-Подгорица нема, али да се Србија брине за положај Срба у Црној Гори.

"Србија да је и посмислила да донесе нешто налик таквом закону до сада би добила тешке критике од међународне заједнице. Међутим, изгледа да је многима неважно што у Црној Гори живи 29 одсто Срба. Ми се не слажемо са овим законом али и са положајем Срба у Црној Гори. Црна Гора нема непријатеља у Београду, ми поштујемо независност Црне Горе али они морају да поштују Србе који су рођени и живе тамо", рекао је Дачић.  

Изборна трка може да се промени

Следећег месеца према најавама, посланици ће расправљати о смањењу изборног цензуса. Судећи по истраживањима, то померању се не тиче СПС-а. Међутим, могло би да се деси да се изборна трка промени.

"Што се центуса тиче и приче око тога проблем је што ни цензус од три одсто некима не би био довољан да га пређу", каже председник СПС-а. 

Дачић је о евентуалном заједничком наступу са СНС-ом већ разговарао са Александром Вучићем али коначна одлука још није донета.

"То је идеја са позитивном конотацијом али о томе ћемо још разговарати. Коначна одлука како ћемо наступити на предстојећим изборима донећемо средином фебруара. Желим да нагласим да смо ми поносни на оно што смо постигли у последњих седам, осам година", истакао је за РТС Ивица Дачић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер