четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Специјални рат са циљем да се СПС одвоји од СНС; Ситуација с границама се мења из дана у дан, информишите се пре пута; Циљ протеста дестабилизација Србије
Хроника

Ивица Дачић: Специјални рат са циљем да се СПС одвоји од СНС; Ситуација с границама се мења из дана у дан, информишите се пре пута; Циљ протеста дестабилизација Србије

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. јул 2020.

Председник СПС-а Ивица Дачић изјавио је данас да постоји опструкција у странци и организовани покушаји да се СПС одвоји од СНС, али да он то неће учинити.

Дачић је за ТВ Прва рекао и да није задовољан резултатима избора и додао да су “оманули” за 18.000 гласова од резултата које су себи поставили за циљ и оценио да то није случајно.

Како наводи, очигледно да је постојала опструкција унутар странке, што показује и то, како казе, да су боље прошли на локалним, него на републичким изборима.

“Очигледно је да је постојала опструкција у странци, пошто неки желе да очисте мене, мораћу да урадим супротно. Ово је један специјални рат”

“Очигледно је да је постојала опструкција у странци, пошто неки желе да очисте мене, мораћу да урадим супротно. Ово је један специјални рат”, рекао је Дачић додајући да њега криве за то због коалиције са СНС-ом, односно Александром Вучићем.

Упитан да ли је са председником СНС-а разговарао о томе, Дачић каже да није било потребе, јер је то питање које се тиче само СПС-а.

“То није случајно, постоји опструкција и организовани покушаји, мени је речено из партије европских социјалиста да не можемо да постанемо члан због коалиције са Вучићем. Циљ је да се СПС одвоји од СНС-а”, навео је Дачић.

Упитан да ли ће то и учинити, лидер социјалиста каже да неће и да већ није пристао на то.

Како каже, о формирању нове владе није још увек разговарао са председником Србије. Подсетио је да СНС имају већину и без социјалиста и додао да је СПС спреман за наставак сарадње са напредњацима.
Наводи да је тренутно небитно какав ће положај имати у новој влади и истиче да су централно питање којим би требало да се баве изазови пред којима се Србија налази – питање борбе против епидемије, економски опоравак, питање дијалога Београда и Приштине, евроинтеграција…

Министар спољних послова Ивица Дачић рекао је да се ситуација са отвореним границама за држављане Србије мења из дана у дан, те да је потребно да се грађани који планирају путовање свакодневно информишу.

"Европска унија је донела одлуке у виду препоруке. Препорука је да се Србија стави на листу земаља из које је слободан улаз у чланице ЕУ. Међутим, свака земља се изјашњава о тој препоруци и билатерално доноси одлуку тим поводом, тако да се то мења из дана у дан", рекао је он у гостовању на телевизији Прва.

Грађани Србије, додао је, без карантина и тестова могу у БиХ, Бугарску, Мађарску, Турску, Француску, Луксембург и САД. Према његовим речима, Хрватска је најавила да ће улазак у ту земљу бити могућ уз изолацију од 14 дана.

За улазак у Северну Македонију је потребан тест, а Словенија и Немачка од српских држављана захтевају самоизолацију. Не може се ући у Грчку, Румунију, Аустрију, Швајцарску, Белгију, Холандију, Кину, Русију, Бразил, Аустралију, Канаду, Израел, Јапан, Мароко.

Нагласио је да је ово ситуација данас и да се већ у току недеље листа земаља може променити. Грађани се могу информисати на сајту министарства или позивом.

На констатацију да се грађани жале да се нико не јавља на телефоне Министарства спољних послова и Министарства здравља, Дачић је рекао да је доста запослених заражено те да мање људи ради.

Грчка прати стање у Србији

Интерес Грчке је свакако да отвори границе, али у овом тренутку нико не може да каже шта ће се десити. Они ће свакако пратити развој епидемиолошке ситуације у нашој земљи, рекао је министар спољних послова Србије Ивица Дачић, коментаришући ситуацију са српским туристима у сезони годишњих одмора.

Дачић је реако да је са Грчком било "више стресних ситуација претходних недеља" због несклада у комуниацији и доношењу одлука међу грчким министарствима и институцијама у доношењу одлука које су изазивакле конфузију.

Циљ протеста дестабилизација и слабљење позиције Србије у свету

Министар иностраних послова и председник Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић поновио је оцену да су протести покушај насилног преузимања власти и да немају везе са епидемиолошком ситуацијом, већ је циљ дестабилизација Србије и слабљење њене позиције у региону и свету.

"Ја сам исте вечери рекао да ти протести немају везе са спидемиолошком ситуацијом и короном. Већ прве вечери се показала насилна страна протетста, упади у Скупштину, напади на полицју која је показивала суздржаност", рекао је Дачић за ТВ Прва.

Он је оценио како је "већ првог дана било јасно да није реч о корони већ о покушају насилног преузимања власти" и "покушаја да се дестабилизује ова власт и цела Србија".  На питање ко стоји иза тога и коме је то циљ, Дачић је је рекао како "још не падају маске", алудирајући на представнике опозиције.

Ми ни до дана данашњег не знамо ко стоји иза протеста, не падају маске, како то они воле да кажу. Са друге стране, они не желе да прихвате одговорност за насиље на демонстарцијама, али желе да искористе бенефите протеста"

"Право питање је - ко. Ми ни до дана данашњег не знамо ко стоји иза протеста, не падају маске, како то они воле да кажу. Са друге стране, они не желе да прихвате одговорност за насиље на демонстарцијама, али желе да искористе бенефите протеста", оценио је Дачић.

С друге стране, како је рекао, "имате представнике десничара који не могу да виде ове друге". Указујући на различита реаговања демонстраната у којима се смењују насиље и мирно седење током протетса, Дачић је оценио како је "потпуно јасно да је реч о стратегији да се дестабилизује Србија".

"Има ту и спољног и унутрашњег фактора. Не знам много о томе јер је по питање безбедносних структура. А коме ово одговара? Свакоме ко жели да дестабилизује нашу земљу. Страном фактору да се ослаби позиција у свему што нас чека, измађеу осталог и у наставку дијалога са Приштином, мада ће то данас бити само видео-конференција, а наставак - ако га буде", рекао је Дачић.

Он каже како је убеђен да "многи страни фактори желе дестабилизациују Србије".

"Свако би хтео да регион учини нестабилним како би њихова улуга била значајнија. Ако је сутуација стабилна њихова улога постаје безначајњија", рекао је министар спољних послова Србије.

На питање колико је реално да протести дестабилизују земљу, он је оценио да "демонстрације нанаосе штету и у смислу стварања слике о Србији" као нестбилној држави.

"Али, држава није уздрмана и не може се на овакав начин дестабилизовати, држава је у стању је да се обрачуна са хулиганима, али се ствара лоша слика коју ће многи искоритити", сматра Дачић.

За хапшење Владимира Шкундућа, сина бившег министра и функционера СПС, током протеста, Дачић је рекао да Шкундрић "није дете, има 41 годину".

"Рекао сам - свако ко крши закон треба да сноси последице то важи и за Владимира Шкундрића, без обзира што је његов отац био министар и први секретар СПС", навео је Дачић и нагласио да "СПС нема везе са тим Владимиром Шкундрићем".

На информације да је "неки саветник министра Горана Тривана вређа Александра Вучића", Дачић је рекао да су то људи који немају политичку одговорност, јер су ангажовани као експерти из недвалдиног сектора и нису део партије да би се могло говорити о њиховој политичкој одговорности. 

(Фонет) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер