Хроника

Ивица Дачић: Споразум с Еулексом о надзору линије према Косову

Штампа
среда, 15. јул 2009.

БРИСЕЛ – Српске власти ће с Еулексом врло брзо потписати протокол о оперативној сарадњи у надзору административне линије с Косовом, пошто су разјашњене и последње недоумице око правног основа и очувања српских државних и националних интереса.

То је данас у Бриселу изјавио српски министар унутрашњих послова Ивица Дачић, рекавши да је о томе постигнут договор пре два дана у Београду с високим представником Европске уније Хавијером Соланом.

Дачић је објаснио да је то битно и за коначну одлуку Европске уније о укидању шенгенских виза за грађане Србије.

Дачић је, такође, нагласио да неће бити никаквих проблема за грађане Републике Српске који имају српско држављанство, да добију српске биометријске пасоше и путују без виза у шенгенске земље Уније.

Српски министар унутрашњих послова је, после сусрета с европским комесарима Жаком Бароом и Олијем Реном, истакао да је административна линија према Косову јако важна за Србију да би се спречио организовани криминал и шверц оружја.

Споразум с Еулексом ће бити веома сличан споразуму који је Београд имао с полицијом УНМИК-а.

Према речима Дачића, протокол о сарадњи с Еулексом би се такође тицао оперативне сарадње, потпуно независно од било каквих политичких примеса.

„Свим овим темама морамо приступати одговорно, а не само кроз политизацију ових питања”, нагласио је српски министар, алудирајући на унутрашњополитичку позорницу и ставове у Србији.

Косово је током низ протеклих година било третирано тако да је под управљањем међународне заједнице, па су се отуд и други споразуми односили на Србију и посебно на Косово, као територију под резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.

То је доказ, предочио је Дачић, да ни међународна заједница, која је свих ових година управљала Косовом, није успела да обезбеди владавину права како би грађани Косова могли да уживају изузеће од виза ЕУ.

Косово није изузетак, јер постоје и друге територије за које ЕУ такође примењује исто мерило.

У самом предлогу Европске комисије јасно стоји да став према Косову не прејудицира статус покрајине, да иза тога не стоје политичке побуде, већ да на Косову постоје велики проблеми око миграција, криминала, што се пре свега везује за албанску популацију на Косову, ставио је до знања српски министар унутрашњих послова.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]