петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Србија би волела да Турска буде важан фактор стабилности у нашем региону. Наша молба је да Турска искористи свој утицај на Приштину по питању примене Бриселског споразума на КиМ
Хроника

Ивица Дачић: Србија би волела да Турска буде важан фактор стабилности у нашем региону. Наша молба је да Турска искористи свој утицај на Приштину по питању примене Бриселског споразума на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. јануар 2023.

Први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас у Анкари, након састанка са турским колегом Мевлутом Чавушоглуом, да би Србија волела да Турска буде важан фактор стабилности у нашем региону и да је наша молба да Турска искористи свој утицај на Приштину по питању примене Бриселског споразума на КиМ.

Дачић је пренео на конференцији за медије да је са Чавушоглуом разговарао и о актуленој ситуацији на Балкану.

"Ми бисмо волели да Турска буде важан фактор регионалне стабилности у нашем региону, а то значи да је наша молба да Турска искористи свој утицај и када је реч о Приштини како бисмо имали конструктиван однос од Приштине када је реч о примени Бриселског споразума и других раније потписаних споразума, како бисмо уопште могли да разговарамо о неким трајним политичким решењима", поручио је Дачић.

Навео је да у сваком случају мора да се спречи ситуацију да, како је рекао, ми сви појединачно будемо фактори и учесници у нечему што је проблем, него да смо део решења проблема.

Поручио је да без обзира што можда размишљамо различито о неким питањима, треба да делујемо заједно и развијамо атмосферу међусобног поверења.

"Зато са радошћу потврђујем да ћемо председник Вучић и ја учествовати овде на свим форумима који се организују. Очекујемо и посете нашем региону и министара и председника Турске. Имаћемо успешан наставак сарадње и у наредном периоду. Наши односи су на веома високом нивоу и хвала свима који су томе допринели, а у највећој мери председници Ердоган и Вучић", рекао је Дачић.

Било би некоректно да Србија сада уведе санкције Русији

Било би некоректно да сада Србија уведе санкције Русији и било би штетно по наше интересе, рекао је данас министар спољних послова Ивица Дачић.

Он је подсетио да се Србија није придружила санкцијама против Русије, како је рекао "због наших националних и државних интереса али и економске сарадње.

Додаје и да се наша земља није придружила санкцијама и због проблема које има везано за територијални интегритет и суверенитет, везано за Косово, а где има подршку Русије на неким другим форумима.

"Било би некоректно да сада Србије уведе санкције Русији и било би штетно по наше интересе. Али то не значи да ми нећемо учинити све да јасно кажемо да не подржавамо нарушавање територијалног интегритета Украјине и да помогнемо колико год можемо", рекао је Дачић на конференцији за новинаре у Анкари, после разговора са турским шефом дипломатије Мевлутом Чавушоглуом.

Чавушоглу: Ово је златно доба сарадње Србије и Турске

Турски министар спољних послова Мевлут Чаушоглу оценио је данас да су Србија и Турска у "златном добу" билатералне сарадње, као и да је то истакао не само у разговору са шефом српске дипломатије Ивицом Дачићем већ и телефонском разговору са председником Србије Александром Вучићем.

Он је, након тет-а-тет разговора са Дачићем у Анкари рекао да ће Турска наставити да ради на унапређењу односа и нагласио да је Турска спремна да помогне Србији у вези с недавним поплавама.

Он је казао и да је Турска остварила највише посета са Србијом, у односу на друге земље и подсетио да су две земље у септембру разговарале о ојачавању инфраструктуре.

"У мом мандату сам био пет пута у Србији, учествовао на многим састанцима, срећан сам због сарадње и што можемо да разменимо наша искуства. Разговарали смо и о економији и туризму, да развијемо тај обим који је тренутно 2,5 милијарди долара, а циљ нам је 5 милијарди долара. Томе ћемо у наредном периоду да тежимо, али и у другим областима", рекао је он.

Говорећи о инвестицијама, Чавушоглу је рекао да су се инвестиције увећале са милион на 400 милиона долара, као и да је за то заслужна влада, која помаже турским фирмама да брзо решавају своје проблеме.

"Отворена је још једна филијала Халк банке и планирамо да отворимо још, да их буде укупно 40. То ће бити велика подршка за наше фирме и економију Србије. Наша сарадња у банкарском сектору је веома важна. Када сагледамо све облике сарадње, неопходан је четврти састанак мешовите трговинске комисије", рекао је Чавушоглу.

Он је додао и да Министарства одбране имају добру сарадњу, као и да се тежи да се и она још више развије.

Он је додао и да је у циљу повећања туризма, повећан број летова, као и да ће се тај број значајно повећати када се уведе путовање са личном картом.

"Тренутно имамо директан лет до Анкаре и Истанбула,биће додат и Измир. Имамо чартер летове према Алањи, та линија ће бити важна што се тиче развоја туризма. Повећаћемо број летова, сада имамо три дипломатска представништва, јер је конзуларно отворено у Нишу", рекао је он.

Он се захвалио Дачићу што је у кратком року обезбедио дозволе за рестаурацију Бајракли џамије, која би требало да почне у фебруару.

Поздравио је и идеју братимљења градова две земље и додао да је са Дачићем разговарао о Санџаку.

"Турска има другачији однос према њему и придајемо важност развоју. Хвала Вучићу за развој ове регије. Плус имате два министра бошњачке националности што показује свеобухватну политику Вучића. Једна турска фирма је радила пут код Тутина, хвала на том пројекту, јер изградња пута иде добро и треба да подржимо БиХ да ради истом брзином на том путу", рекао је Чавушоглу.

Он је нагласио и да две земље имају заједничко питање исељеника и да министарства унутрашњих ослова сарађују, јер су, мир и стабилност веома важни.

"Тренутно се оснива влада у Босни и треба нам влада која ће на томе радити. Потребна је трилатерална сарадња Србије, Турске и БиХ, очекујемо наставак радова и да побољшамо сарадњу", рекао је он.

Као једну од тема састанка истакао је евроинтеграције Србије и нагласио да Турска жели да се то реши на најадекватнији начин.

Дачић: Ове туристичке сезоне у Турску ће се улазити са личним картама

Први потпредседник Владе и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да је сигуран да ће туристи из Србије овог лета путовати у Турску само са личним картама.

На конференцији за медије након разговора са турским колегом Мевлутом Чавушоглу у Анкари, одговарајући на питање новинара, Дачић је објаснио да је споразум о путовању само са личним картама између Турске и Србије потписан прошле године, али да је остала обавеза парламената двеју земаља да га ратификују.

Како је истакао, Турска је то урадила и остала ја обавеза да то уради и Србија, али да то није било могуће због распуштања парламента и избора.

"Знате да су били избори, затим формирање владе, па је парламент почео да ради у законодавном делу тек крајем октобра. Можете очекивати да ће све то бити врло брзо завршено. Сигуран сам да ће нова туристичка сезона моћи да се одвија у складу са тим споразумом", рекао је Дачић.

Дачић је навео да би Србија волела и желела да Турска буде важан фактор мира и регионалне стабилности у нашем региону.

„Наша је молба да Турска искористи свој утицај и кад је реч о Приштини како би имали конструктиван однос од стране Приштине када је реч о примени Бриселског споразума, како бисмо могли уопште да разговарамо о неким трајним политичким решењима“, рекао је Дачић.

Он је додао да у условима опште мржње и рата у свету ми треба да тражимо позитивне примере међусобне сарадње.

"И Србија и Турска желе да буду конструктивни фактори, фактори мира и стабилности. Наш интерес није да будемо ни на чијој страни. Ми се залажемо за поштовање територијалног интегритета и суверенитета сваке државе УН", нагласио је Дачић.

(Спутњик, РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер