четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: Суштинско је да се не стави тачка на Косово
Хроника

Ивица Дачић: Суштинско је да се не стави тачка на Косово

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. август 2010.

Заменик премијера Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је јутрос да је суштина да Генерална скупштина УН не донесе резолуцију којом би била стављена тачка на питање Косова и Метохије, као што неке земље које су признале косовску независности говоре да је то већ решена и свршена ствар.

Имајући у виду односе снага у свету, потпуно је реалан сценарио, који може довести до тога да, на пример, не буде изгласана ни једна резолуција која би била предложена, рекао је Дачић, гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије.

"Најгоре би било и најтежи би био сценарио да се донесе резолуција која поздравља независност Косова и то треба да буде центар наше политичке активности, а остали видови борбе ће се наставити кроз Генералну скупштину и Савет безбедности", казао је Дачић.

Он је указао да ако неко жели трајно решење, мора га постићи у договору са Србијом.

Дачић је рекао да ће Генералној скупшстии присуствовати и шеф УНМИК-а Ламберто Занијер с којим је, подсетио је, он јуче разговарао, а који се, како је рекао, том приликом највише занимао за ставове Србије о конкретним проблемима о којима у Њујорку неће бити речи.

Министар је казао да ће питање Косова и резолуције бити тема данашњих разговора са министром спољних послова Немачке Гвидом Вестервелеом који први пут долази у Београд.

Разговараће се, додао је, о питањима регионалних односа, статуса Косова и проблема око Косова и резолуције која се припрема и која је поднета Генералној скупштини, као и могућности да се дође до неког договора.

Он је додао да ће теме бити и европске интеграције Србије, "па и наши билатерални односи" и да ће Вестервеле разговарати са свим представницима најјачих политичких странака у Србији и највишим државним функционерима. 

"За нас је Немачка веома значајан стратешки партнер и било би веома битно искористити ову прилику да се постави питање најмоћнијим земљама на свету, које имају одлучујућу улогу у креирању светског поретка, какав је њихов концепт односа у овом делу света", рекао је Дачић.

Он је истакао да "имамо много нерешених питања, од косовског питања, али и српског питања", указујући и на отворена питања статуса Хрвата у Босни, као и отворено питање "које се и код нас већ подстиче статуса Бошњака, Муслимана".

"Имате низ отворених питања и ако неко мисли да ће се то затворити само прихватањем једностраног проглашења независности Косова, то је кратковида политика која ће за неколико година или десетина година довести до поновних сукоба на Балкану", закључио је Дачић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер