четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ивица Дачић: У БиХ на делу тиха ревизија Дејтонског споразума, Србија неће дозволити укидање Републике Српске
Хроника

Ивица Дачић: У БиХ на делу тиха ревизија Дејтонског споразума, Србија неће дозволити укидање Републике Српске

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. фебруар 2020.

 Министар спољних послова Србије Ивица Дачић оценио је да је у Босни и Херцеговини (БиХ) на делу тиха ревизија Дејтонског споразума којом се жели укидање равноправности.

У интервјуу за телевизију Прва, Дачић је изјаву српског члана председништва БиХ Милорада Додика "Довиђења БиХ, добро дошао РС-егзит" назвао "политичком борбом".

"Није то празна прича него је јасна порука: 'Ако наставите са таквом политиком угрожавања равноправности српског народа, имаћете проблеме", рекао је он.

Он је навео да Србија неће дозволити укидање Републике Српске и да је тако нешто немогуће.

"Странка демократске акције (СДА) формирана је на политици Алије Изетбеговића, коју је он дефинисао пре више од 40 година, и у којој се каже да се Исламска држава може формирати када муслимани имају већину. Сада имају већину... То све некоме може да буде банално, али немојте после, када ти сруше неки трговински центар, да испадне да смо били у праву. Бин Ладен је имао босански пасош", рекао је он.

Говорећи о улози Уставног суда у БиХ по Дејтонском споразуму, Дачић је рекао да је Босна направљена по америчким моделу у којем су заједничке функције само оно што се договоре ентитети, а питања земљишта и шума то нису.

"И сада имамо ситуацију у којој судија из Северне Македоније гласа да ли ће Република Српска или Хрвати у Босни да буду равноправни. А они имају Охридски споразум којем они Албанцима гарантују сва права иако их има мање него Срба у БиХ", рекао је Дачић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер