петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иво де Бур: После Самита о клими потребна међусобна сарадња
Хроника

Иво де Бур: После Самита о клими потребна међусобна сарадња

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. децембар 2009.

АМСТЕРДАМ – Председник секретаријата УН за климатске промене Иво де Бур рекао је да упркос томе што се недавно завршени самит о клими у Копенхагену није показао као успешан, земље не треба да криве једна другу већ да приону на посао да би следеће године потписале бољи споразум.

„Не мислим да ћемо добити ишта од тога да државе међусобно упиру прстом једне у другу. Исте те земље треба следеће године да седну заједно за преговарачки сто, а било би боље да то учине у доброј атмосфери и без узајамног оптуживања”, оценио је Де Бур у интервјуу за агенцију АП.

Де Бур је додао да могу проћи месеци пре него што сиромашне земље почну да добијају милијаде долара хитне помоћи како би што лакше пребродиле последице климатских промена и почеле да контролишу сопствену емисију штетних гасова.

Кључни елемент споразума потписаног у Копенхагену је управо одлука да се за борбу против климатских промена у наредне три године издвоји 30 милијарди долара, а до 2020. би та цифра скочила на 100 милијарди долара годишње.

Тај споразум је постигнут уз сагласност америчког председника Барака Обама и лидера Кине и осталих земаља у развоју.

Међутим, светски лидери нису постигли јасан договор о томе на који начин ће бити распоређен новац у наредне три године, нити како ће се обезбедити 100 милијарди долара годишње до 2020. Једино што су прецизирали је да ће новац бити прибављен пре из „нових и додатних извора” него из постојећих хуманитарних пакета.

Де Бур је истакао да се „финансирање неће исплатити докле год се не одлучи на који начин ће новац бити распоређен” и да то неће бити одлучено до нове рунде преговора под покровитељством УН, која је договорена за следећи јун.

На двонедељној климатској конференцији у Копенхагену мање од 30 земаља усагласило је завршну декларацију, коју су све сем пет земаља „примиле на знање”.

Де Бур је оценио да је проблем био управо у томе што је декларацију усагласило „у последњи час премало земаља”, као и да није остављено довољно времена другима да одлуче хоће ли се прикључити или не.

Током конференције у Копенхагену одржано је и неколико неформалних састанака појединих земаља, за које је Де Бур рекао да су били значајни, „али поука из Копенхагена је да на крају дана све треба да се врати за формални преговарачки сто где све земље могу да утичу на крајњи исход”.

(Бета-Екотопиа/АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер