субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иво Голдштајн: Мржња убија Хрватску
Хроника

Иво Голдштајн: Мржња убија Хрватску

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. новембар 2019.

 Мржња убија ову земљу, изјавио је професор Филозофског факултета у Загребу Иво Голдштајн у емисији "Newsroom" ТВ Н1 у Хрватској.

"Рат је завршен. Рат мора бити завршен. Морамо подвући црту ако желимо овој земљи добро. То је најједноставнија истина. И питам ову хистеричну екипу која сипа мржњу на Србе, до кад ће та мржња трајати. Имају партнера с друге стране, наравно. Та мржња убија ову земљу", закључио је Голдштајн.

Поводом обележавања пада Вуковара, Голдштајн је рекао да су мале шансе да се реши проблм несталих.

"Када пратимо колико је било несталих и с хрватске и са српске стране - пре једно 12 година ти су пописи уједињени - видимо да је у последњих неколико година решено неких стотињак случајева. Према томе, с протоком времена, чињеницом да сведоци полако одлазе, да се земни остаци декомпонирају и да их је с временом све теже наћи, та тужна чињеница нажалост је таква каква је", рекао је он.

Како је оценио, "тешко је наћи оне који су нестали 24године након завршетка рата, 28 година након трагедије Вуковара. Слична је ситуација у БиХ, где се интензивно тражи, поготово око Сребренице".

"Од свих великих прогласа, најава да ће Вуковар постати симбол нове Хрватске, то се заправо није догодило. Вуковар је у марту 1991. имао око 45.000 становника. Данас има трећину тога. Незапосленост тих петнаестак хиљада становника већа је него што је била 1991. године", рекао је Голдштајн.

Он је упозорио да Славонија демографски пропада, али бројке у другим славонским срединама нису толико драматичне као у Вуковару.

"Вуковар пропада. Је ли држава могла оснивати подузећа - није, али могла је стварати атмосферу, могућности да се у Вуковар инвестира, даподузетништво узме маха. То се није догодило, а зашто - зато што је Вуковар постао место једне ружне политизације. Једна од чињеница је натезање сћириличним плочама, које је недостојно једнецивилизиране средине", каже Голдштајн.

Он је коментарисао спомен-плочу која је постављена команданту напада на Вуковар у Новом Саду.

"То је апсолутна свињарија. Треба рећи и шта хрватскаполитика ради заузврат. Ми смо направили неколико корака уназад. Високи државни званичници би требало да не потпирују ватру, него да раде на помирењу", рекао је Голдштајн откривање спомен-плочеМладену Братићу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер