петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Иво Санадер и Стјепан Месић осудили изјаву министра Јеремића
Хроника

Иво Санадер и Стјепан Месић осудили изјаву министра Јеремића

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 29. мај 2008.
28. мај 2008. | 07:33 -> 14:00 | Извор: Б92, Бета

Хрватска осуда Јеремићеве изјаве

Београд, Загреб -- Председник и премијер Хрватске, Стјепан Месић и Иво Санадер, осудили су изјаву министра спољних послова Србије да је Хрватска спровела етничко чишћење Срба у "Олуји".

"У Србији још има много људи који се не сећају шта се догодило и да су тенкови из Београда, Новог Сада и из целе Србије долазили у Хрватску да разарају не само Вуковар, него и друге градове, те да су испраћани често и с цвећем", рекао је Месић приликом полагања венаца на споменик погинулим бранитељима у Загребу поводом Дана оружаних снага.

"У тим њиховим нападима имали смо огромне жртве", наставио је Месић, поручујући да би "било добро да се тога сете", јер хрватски тенкови нису ишли ни према Новом Саду, ни према Београду.

Премијер Санадер је у истој прилици изјавио да је "Јеремићу речено шта треба говорити, а то, када се психолошки разматра, спада у одбрамбени став".

"Реч је о чињеници да је Хрватска била нападнута и да је Милошевићева политика спроводила великосрпску агресију против суседних држава, па и Хрватске, те да је изгубила у том рату", рекао је Санадер.

Он је поручио да би Србији, укључујући и њене проевропске снаге, било боље да се суоче с том прошлошћу, а не да говоре да је Хрватска спровела етничко чишћење.

"Хрватска је учинила само оно што би учинила свака друга земља. У легитимном и одбрамбеном рату одбранила је своју територију", рекао је Санадер, наводећи да су све остало "застареле флоскуле, које не могу променити истину о Домовинском рату".

"Истина је једна - Србија је извршила агресију, а Хрватска победила у наметнутом рату", рекао је Санадер.

Министри опречно о "Олуји"

Одржавање Министарске конференције Јадранско-јонске иницијативе у Загребу обележио је сукоб мишљења министара спољних послова Србије и Хрватске.

Министар спољних послова Хрватске Гордан Јандроковић уложио је протест свом колеги из Србије Вуку Јеремићу, због његових "неприхватљивих оцена" догађаја из блиске прошлости и критика Хрватске због признавања Косова. Јандроковић је, такође, одбацио Јеремићеве тврдње о етничком чишћењу Срба током операције "Олуја".

"Добро је познато да је 'Олуја' била легална ослободилачка акција, чији је циљ био ослобађање хрватске територије од великосрпске агресије", навео је Јандроковић.

Он је додао да "посебно брине то што је господин Јеремић дошао у Загреб једино и искључиво из унутрашњеполитичких разлога".

"Изјаве су неистините, нису тачне, а још је горе када се оне износе на оваквим скуповима, који имају за циљ промоцију регионалне сарадње, реализацију конкретних регионалних пројеката", каже Јандроковић.

Он додаје да је то Јеремићу, као председавајући на седници, јасно и рекао.

"Одбацио сам његове тврдње, рекао да се с њима не слажем, али, исто тако, рекао сам да није место о тим темама разговарати на састанцима Јадранско-јонске иницијативе", рекао је Јандроковић.

Двојица колега, министри Јеремић и Јандроковић, нису се сагласили ни о Косову јер је Јеремић истакао да су односи двеју земаља погоршани од тренутка када је Хрватска одлучила да призна независност Косова.

"Ја сам скренуо пажњу господину Јандроковићу на наш званични став да то сматрамо потпуно неприхватљивим. То је, према нашем мишљењу, један чин за жаљење", казао је Јеремић.

Он је додао да мисли како то "не доприноси изградњи добросуседских односа у региону".

"Ми се залажемо за компромисно решење за будући статус. Желели бисмо да добијемо подршку региона за налажење компромисног решења, које би било прихватљиво и за Београд и за Приштину, самим тим, прихватљиво и у Савету безбедности", рекао је Јеремић.

Свој сусрет са хрватским министром иностраних послова Јеремић је искористио и да најави да Србија планира да отвори конзулат у Книну.

"Мислим да би требало заједнички, као две владе, да сарађујемо, да учинимо, заиста, све што можемо да бисмо поспешли повратак избеглица у Хрватску. У том контексту, ја сам господину Јандроковићу изнео и наш план да у будућности отворимо ново дипломатско-конзуларно представништво Републике Србије у Книну", каже Јеремић.

Додаје да би то "помогло у заједничком напору са хрватским властима да се поспеши питање повратка".

"То, ја разумем, представља и један од политичких приоритета хрватске владе", казао је Јеремић.

Током боравка у Загребу, министар Јеремић је разговарао и с представницима Срба у Хрватској, Милорадом Пуповцем и Слободаном Узелцем.

Подршка ставовима министра Јеремића

Регионални одбор за помоћ избеглицама Војводине подржао је ставове министра спољних послова Вука Јеремића.

"Акција 'Олуја' није била ни легитимна нити ослободилачка, с обзиром да је током њеног трајања убијено на хиљаде голоруких цивила и спаљено десетине хиљада кућа, што потврђује да је у питању био најсуровији пример етничког чишћења", наводи се у саопштењу тог избегличког удружења.

Оцењује се да оштар одговор хрватског министра спољних послова сведочи да он игнорише чињеницу да је "Олуја", између осталог, и предмет истраге Хашког трибунала и да доказује да се хрватска политика према прогнаним Србима није променила од 1991. године до данас.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер