Хроника

Изабела Кисић: Београд ЗСО користи за блокирање дијалога и одржавање замрзнутог конфликта

Штампа
субота, 17. октобар 2020.

Посета Мирослава Лајчака Приштини и Београду је покушај да се обе стране убеде да улазимо у финалну верзију договора.

Главна теме је била Заједница српских општина. Приштина поручује да ЗСО може да се функционализује искључиво како налаже устав Косова и да буде део свеобухватног споразума где се укључује и признавање независности Косова. Званични Београд инсистира на формирање ЗСО уз "претњу" Српске листе да ће се удаљити из локалних и централне власти, оцењује са Данас политички аналитичар из Приштине Фатмир Шехоли.

Изабела Кисић: Београд одржава илузију да ће ЗСО добити статус као што има Република Српска

Саговорница Данаса Изабела Кисић, извршна директорка Хелсиншког одбора за људска права, истиче да Београд ЗСО користи за блокирање дијалога и одржавање замрзнутог конфликта одржавајући илузију да ће Заједница српских општина добити статус као што има Република Српска.

Председник Србије Александар Вучић је, после сусрета са специјалним представником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком у Београду, изјавио да је договорен наставак дијалога и пуна посвећеност Србије наставку тог процеса у жељи да се дође до компромисног решења у циљу бољих односа Срба и Албанаца и нормализације односа кроз одлуке УН и ЕУ између Београда и Приштине. Лајчак је изјавио да "све договорено, укључујући и ЗСО, мора бити испуњено".

Приштина неће пасти на уцене Београда и по цену да се иде на превремене изборе

"Као закључак видим да Приштина неће пасти на уцене Београда и по цену да се иде на превремене изборе. Београд, ако жели свеобухватни договор, мора одмах и под хитно да Косово не буде више у преамбули Устава Србије. Ако то не буде могло да се реши, онда сматрам да ће Косово и Србија још дуго година остати као две државе које не признају једна другу а као последица тога биће да Србија неће моћи у Европску унију, а Косово ће кубурити са тим да ли да јаким савезништвом са Албанијом крочи ка евроатлантским процесима – истиче Фатмир Шехоли.

Најважније питање примена споразума

Према речима Изабеле Кисић, најважније питање је да ли ће бити примењено око 40 споразума између Београда и Приштине, насталих из бриселског техничког и политичког дијалога.

Утисак је да је Лајчак дошао из Приштине са неким конкретнијим договорима у вези са ЗСО

"Од примене тих споразума зависи живот грађана и Србије и Косова. Само један споразум је имплементиран у целини. Не може се говорити само о шест тачака које Вучић стално понавља. Утисак је да је Лајчак дошао из Приштине са неким конкретнијим договорима у вези са ЗСО. Београд ЗСО користи за блокирање дијалога и одржавање замрзнутог конфликта одржавајући илузију да ће то бити статус као што има Република Српска", каже Изабела Кисић.

Како додаје, неуверљиво изгледа и Вучићево тумачење договора о откривању несталих.

"Није реч само о налажењу гробница, многе су откривене. Важно је да се нађу одговорни за убиства, а Београд поседује информације о томе. Има их војска и полиција", закључује саговорница нашег листа.

Милош Јовановић: Напуштена је идеја о разграничењу

"Иако јавност није упозната са детаљима разговора специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака и председника Србије, па чак ни са одговором српске стране на изјаву Лајчака да ће имплементација Споразума о заједници српских општина почети тек после потписивања тзв. правно обавезујућег споразума Београда и Приштине, једно је потпуно јасно: идеја о разграничењу је стављена ад акта", наводи Милош Јовановић, председник ДСС, у писаној изјави и оцењује да је то веома добро "јер етничко разграничење не би било ништа друго него признавање сецесије дела територије Србије".

(Данас) 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]