четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Израел: Почиње суђење Бењамину Нетанјахуу за корупцију и проневеру, испред суда окупљене присталице и противници премијера
Хроника

Израел: Почиње суђење Бењамину Нетанјахуу за корупцију и проневеру, испред суда окупљене присталице и противници премијера

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. мај 2020.

Израелски премијер Бењамин Нетанјаху оптужен је за проневеру, корупцију и превару. Данас почиње судски процес. Он не жели да поднесе оставку, а закон га на то не приморава.

Бењамин Нетанјаху је прошле недеље поново положио заклетву као премијер - пети пут у својој дугој политичкој каријери - а ове недеље (24. мај 2020.) је пред судом: почиње процес о којем се много дискутовало, и у којем Нетанјаху мора да одговара због сумњи везаних за корпуцију, превару и проневеру. Нетанјаху те оптужбе одбацује и каже да је то политички мотивисана хајка на њега и његову породицу, пише ДW.

Новинар Авиад Гликман ће у недељу бити у судници. „Врло се добро сећам када је пре три године полиција први пут дошла у Нетанјахуову резиденцију", каже Гликман, који случај прати за израелску телевизију: „Ово је први пут у историји Израела да се суди актуелном премијеру.”

Процес је уствари требало да почне још половином марта, али је одгођен због короне. Тадашњи министар правде Амир Охана, члан Ликуда као и Нетанјаху, прогласио је „ванредно стање", тако да је судовима било допуштено да делују само у хитним случајевима. На то је у јавности уследила бура негодовања. И тако, упркос корона-кризи - процес данас почиње. Суд је такође одбио захтев Нетанјахових адвоката да се премијер не појави лично на првом рочишту.

То не значи да Нетанјаху мора бити присутан на сваком рочишту, тврде адвокати. Може, али не мора. Ипак, шеф владе ће морати да уложи много времена и напора око овога. „Да би његови адвокати могли добро да обављају свој посао, увек морају бити у контакту с њим, он о свему мора бити детаљно информисан. Посебно је то важно у фази када се буду појављивали сведоци", каже Амир Фукс, правни стручњак у Израелском институт за демократију.

Три одвојена случаја

Истрага израелске полиције је трајала три године. Генерални тужилац Авичај Манделблит оптужиће Нетанјахуа у три одвојена случаја.

У такозваном случају 1000 Нетанјаху је оптужен да је, између осталог, прихватио скупе поклоне холивудског продуцента Арнона Милчана и аустралијског милијардера Џејмса Пакера. Од тога су наводно профитирали и његова супруга Сара и син Јаир: цигарете, шампањац, накит и авионске карте процењени су на милион шекела (око 230.000 еура). Оптужба гласи - проневера и корупција.

У случају 2000 је наводно било договора између Нетанјахуа и Арнона Мозеса, уредника израелског дневника Једиот Ахронот, а ради позитивног извештавања о Нетанјахуу. Његова одбрана негира да је то била намера. Са друге стране, државно тужилаштво и овде сматра да се ради о проневери и превари.

У случају 4000 ради се о сумњи стицања обостране користи - између Нетанјахуа и медијског могула Шаул Еловича, тадашњег деоничара највеће израелске телекомуникацијске компаније Безеq. Нетанјаху, који је у то време био и министар за комуникације, наводно је Безеq-у дао предност на тендеру. Заузврат, Нетанјаху је наводно више пута могао да интервенише код интернет портала "Wалла" којим управља Елович како би утицао на извештавање у своју корист. У овом случају Нетанјаху је оптужен за примање мита, проневеру и превару.

Демонстрације за и против Нетанјахуа

Нетанјаху поларизује Израел као ни једна друга политичка личност. Рами Матан, пуковник у пензији, редовно иде на демонстрације против Нетанјахуа. „Морално је погрешно да премијер ујутро води владу а поподне мора да се брани пред судом”, каже Матан после једне протестне акције војних ветерана испред премијерове резиденције и додаје: „Требало би да се побрине око доказивања своје невиности, да поднесе оставку и да нас и земљу остави на миру."

Насупрт томе, Нетанјахуове присталице и пре свих он лично, у овом процесу виде заверу левице, медија и правосуђа против њега. „У табору деснице оптужбе виде као лажне вести, левица хоће да он оде. А између је маса која каже, у реду, постоји правосудни систем којем верујемо и хајде да видимо шта ће бити", каже Ури Дроми, шеф јерусалимског Прес клуба и портпарол владе за време Јицака Рабина и Шимона Переса.

Ово није први пут да су израеслки политичари пред судом или чак у затвору - међутим, они би пре подношења тужбе поднели оставку, попут бившег премијера Ехуда Олмерта, осуђеног за примање мита. Док оптужени министри морају поднети оставку, закон допушта премијеру да остане на власти док се не утврди његова кривица или невиност и не оконча могући поступак подношења жалбе.

Нетанјаху је увек одбијао оставку. После три парламентарних избора у року од годину дана и исто толико дугог политичког застоја, Нетанјаху је чак успео да ојача своју позицију: његови поступци у време корона-кризе повећали су му рејтинг и он остаје премијер – за сада 18 месеци у националној „влади за ванредне ситуације", заједно са својим бившим политичким ривалом Бенијем Ганцом. Шеф плаво-белог савеза прекршио је своје предизборно обећање да неће формирати владу са премијером против којег је подигнута оптужница.

Очекује се да ће суђење трајати годинама. Ако Нетанјаху буде осуђен за корупцију, могао би да добије и до десет година затвора.

Окупили се демонстранти

Велика група демонстраната и новинара окупила се данас испред зраде суда у јерусалиму у којој ће касније данас почети суђење Бењамину Нетанјахуу за корупцију.

Нетанјаху ће се појавити пред судом, након што је одбијен његов захтев да га на уводном саслушаању представља адвокат.

Испред зграде суда су и Нетанјахуове присталице и противници, а долазак је најавило и неколико министара из његове конзерватгивне партије Ликуд, преноси израелски протал Инет њуз.

Раније данас Нетанјаху је одржао прву седницу нове владе, на којој нико није помињао предстојећи процес.

Једино је одлазећи министар за питања религије Јаков Авитан пожелео премиеру да током суђења "Бог инесе истину на видело".

"Нетанјаху покушава да нас увуче у цивилни рат, како би се спасао од суђења"

Опозициони лидер Јаир Лапид оптужио је Нетанјахуа и његову странку да подстичу насиље и покушавају да застраше судије.

"Нетанјаху покушава да нас увуче у цивилни рат, како би се спасао од суђења", рекао је Лапид.

Суђење Нетанјахуу за корупцију, које он назива "Политичким ловом на вештице" почиње данас, недељу дана након што је положио заклетву на почетку петог мандата, чиме је, након споразума са ривалом Бенијем Ганцом из стрнке Плаво и бело завршен политички застој дуг више од године.

Он је у новембру пошле године оптужен за мито, превару и проневеру у три случаја.

На терет му се поред осталог ставља да је примао поклоне од пријатеља милиондера и чинио услуге власницима медија у замену за повољно извештавање.

Нетанјаху, који је председник десничарске партије Ликуд, оценио је да је суђење "левичарски лов на вештице" са циљем да се свргне с власти.

Процес је требало да поцне још половином марта, али је одложен због коронавируса.

"Покушавају да ме свргну са власти"

Израелски премијер Бењамин Нетанјаху напао је данас израелски правосудни систем наводећи да је суђење њему за корупцију, покушај да се он свргне са власти.

Нетанјаху је након што је стигао на суд у Јерусалиму на почетак суђења, рекао да је суђење покушај да се елиминише воља народа, преноси АП.

Он је оптужио полицију и тужилаштво за заверу против њега, а тврдње назвао "контаминираним и преувеличаним".

Нетанјаху је први израелски премијер који се суочава са кривичним гоњењем док је на власти у случају који он назива "Политичким ловом на вештице".

Нетанјеху се појаво пред судом недељу дана након што је положио заклетву на почетку петог мандата, чиме је, након споразума са ривалом Бенијем Ганцом из стрнек Плаво и бело завршен политички застој дуг више од године.

Он је у новембру пошле године оптужен за мито, превару и проневеру у три случаја.

На терет му се поред осталог ставља да је примао поклоне од пријатеља милионера и чинио услуге власницима медија у замену за повољно извештавање.

(Дојче веле, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер