Хроника

Израелски "Харец": Бе-Ха званичници се обрушили на Израел због меморандума о реформи изборног система БиХ

Штампа
среда, 10. август 2022.

 Меморандум који је издала амбасада Израела по питању измена изборног закона у Босни и Херцеговини је настао из бојазни да би “импликације расправе” око овог питања могла наштетити правима јеврејске заједнице у земљи, али противници реформе по моделу који је подржао Израел управо тврде да би имплементација истог нарушила та права, наводи Израелски лист Харец.

Додаје се да управо тај меморандум изазива „политичку олују на Балкану“, преноси Н1.ба.

Харец наводи да су се бх. званичници “обрушили” на Израел, оптужујући израелску амбасаду да се непримјерено меша у унутрашњу политику балканске државе кроз подршку “контроверзном” плану изборне реформе.

Противници овог модела тврде да би предложена промјена изборног система смањила политички утјецај Јевреја, Рома и других мањина у земљи, наводи се.

Тешко је замислити да би званична политика Државе Израел могла бити да поздрави дискриминацију Јевреја усљед њихове немогућности обављања дужности у Босни и Херцеговини”, рекла је за Харец министарка спољних послова БиХ, Бисера Турковић, те додала да би такав предлог управо “учврстио постојећи дискриминаторни систем према мањинама у БиХ”. Модел који подржавају “хрватски и српски националисти”

Наводи се да овај предлог “подржавају хрватски и српски националисти”, а да му се противи “тренутна власт у Босни и Херцеговини”.

У објашњењу се наводи да се тренутни политички систем у БиХ заснива на споразуму о подјели власти између три главне етничке групе у земљи, Бошњака, Срба и Хрвата, али и да се верује да овакав аранжман “искључује више од 100.000 грађана из политичког представљања на највишем нивоу“.

Такође се наводи да су тренутно високе позиције на нивоу државе БиХ равномерно распоређене међу припадницима ова три конститутивна народа, без обзира на бројност њиховог становништва.

Објашњава се да је недавни предлог за измене изборног закона које је предложио Кристијан Шмит, високи представник у БиХ подразумевао да се у обзир узме демографија на локалном нивоу, “што би заузврат могло додатно консолидирати моћ етнонационалистичких странака”.

Израелска амбасада одлучила је да се позабави овом осетљивом темом тако што је у свом допису навела да су “спремност и предлози хрватске стране о променама у изборном закону добродошли”.

Министарка спољних послова БиХ, Бисера Турковић, “бошњачка политичарка јеврејског порекла” изјавила је за Харец да је изненађена одговором Израела.

“Потребан је искрен приступ и истинска подршка владе Израела како би се заштитила права јеврејског народа у Босни и Херцеговини, а не да хвале оне који одржавају неједнакост ускраћујући људима другог порјекла, као што су Јевреји, њихова права у Босни”, рекла је она.

Израелски лист такође цитира коментар члана Председништва БиХ, Жељке Комшића, који је изјавио да Израел подржава модел који је “давно напуштен у свету јер је темељен на системски уређеној дискриминацији” и који подржавају само “политички актери чије су политике темељене на негирању геноцида, величању ратних злочина и злочинаца, те на реализацији циљева пресуђених удружених злочиначких подухвата, што чврсто верујем није званична политика Израела”.

Харец наводи да је у допису израелске амбасаде изражена подршка “националистичким политичарима” Милораду Додику и Драгану Човићу за “недавне кораке које су подузеле разне институције Босне и Херцеговине” у циљу заштите јеврејске заједнице и њеног положаја у земљи.”

“Додик, гласни присталица Израела, се суочава са оптужбама за негирање геноцида у Сребреници 1995. у којем су, према неколико међународних трибунала, снаге босанских Срба убиле око 8.000 мушкараца и дечака босанских муслимана.

Он је такође појачао позиве на сепаратизам и запретио да ће се повући из војске земље како би створио независну српску војну снагу,” наводи Хааретз.

“Нарушен имиџ Израела међу бошњачком популацијом”

Бивши министар енергије, рударства и индустрије у Федерацији БиХ, Реуф Бајровић, изјавио је за овај израелски медиј да је за овакву реакцију министарке Турковић разлог управо то што је изражена “несумњива намера израелског министарства вањских послова да подржи” Додика и Човића.

“Можемо са сигурношћу рећи да је то нарушило имиџ Израела међу бошњачком популацијом”, нагласио је он.

Бајровић је упозорио на озбиљност тренутне политичке кризе у БиХ, те изјавио да је овај допис Израела по питању изборне реформе “лудост”.

“То се види као да Израел стаје на страну људи који желе да Босна нестане, екстремно десничарских порицатеља геноцида”, рекао је он.

“Зашто би Израел ово урадио? Могу само да нагађам”, додао је.

На крају Харец наводи да су “и Бошњаци и Срби посљедњих година покушавали да искористе морални став Израела по питању геноцида како би ојачали своје аргументе”, те да је прошлог децембра Турковић позвала тадашњег министра спољних  послова Јаира Лапида да окупи међународну заједницу против српског ревизионизма, “битку коју многи виде као кључну у борби за будућу одрживост босанске државности”.

(Данас)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]