Хроника

Извештај ГРЕКО: Србија само делимично спровела већину препорука за спречавање корупције. а потпуно је спровела нешто мање од четвртине

Штампа
четвртак, 15. април 2021.

Србија је већину препорука Групе држава против корупције (ГРЕKО) за спречавање корупције међу посланицима, судијама и тужиоцима спровела само делимично, а потпуно је спровела нешто мање од четвртине, показао је данас објављени извештај.

Од 17 препорука, потпуно су спроведене четири а 12 делимично, док је једна остала неспроведена, наводи се у годишњем извештају тог тела Савета Европе.

Изражено у процентима, Србија је потпуно спровела 23,5 одсто а делимично 70,6 одсто препорука, што је испод просека на нивоу ГРЕKО.

Наиме, у извештају се наводи да су чланице ГРЕKО до краја 2020. потпуно спровеле готово 40 одсто препорука за спречавање корупције међу посланицима, судијама и тужиоцима.

Комплетан извештај ГРЕKО можете видети на следећем линку

Србија је, како се наводи, спровела 40 одсто препорука за спречавање корупције међу посланицима и по нешто мање од 17 одсто међу судијама и тужиоцима.

Код препорука око посланика делимично је спроведено 40 одсто а код судија и тужилаца по више од 80 одсто.

На нивоу ГРЕKО, најмање су спроведне препоруке око спречавања корупције међу посланицима, где је потпуно спроведено само 30 одсто, затим код судија (41 одсто) и тужилаца (47 одсто).

У земљама окружења, Албанија је, укупно гледано, спровела 90 одсто препорука а 10 одсто делимично, БиХ је делимично спровела 70 одсто а 30 одсто није спровела, Црна Гора је спровела 73 одсто а делимично 9 одсто а Северна Македонија је спровела 52 а делимично спровела 40 одсто препорука.

БиХ није испунија ниједну препоруку

БиХ је иначе једина чланица ГРЕKО која у претходној години није испунила ниједну препоруку.

Међу чланицама ГРЕKО са веома малим процентом потпуно испуњених препорука су Аустрија (5 одсто), Турска (6,5 одсто), Португалија (6,7 одсто), Чешка (7 одсто).

Антикорупцијско тело Савета Европе је у извештају истакло да владе треба стриктно да управљају ризицима за корупцију који су се јавили због ванредних мера у борби против ковида-19, укључујући убацивање великих сума новца у економију ради ублажавања економског и социјалног утицаја пандемије.

Генерална секретарка Савета Европе Марија Пејчиновић Бурић рекла је на представљању извештаја да у изазовним временима владе морају да појачају напоре да све политике и акције које предузимају у циљу заштите јавног здравља и борбе против економске кризе испуњавају антикорупцијске стандарде.

"Нису довољни адекватни законски и институционални оквири за борбу против корупције. Морамо да видимо да се стандарди ефикасно примењују у пракси а владе морају да делују транспарентно и одговорно", истакла је Пејчиновић Бурић.

Марин Мрчела: Покушаји власти да застраше правосуђе

Председник ГРЕKО Марин Мрчела позвао је земље да следе смеренице за спречавање корупције у пандемији које је то тело објавило 2020.

Мрчела је рекао да жали што у неким земљама постоје "упадљиви покушаји" извршне и/или законодавне власти да "нападну, застраше или потчине правосуђе".

Он је истакао да борба против корупције не може да буде одвојена од судске независности или чак супростављена судској независности.

"Прво је неопходно за друго, и обрнуто", додао је Мрчела.

У новом извештају, иначе 21. по реду, разматране су мере за спречавање корупције у чланицама ГРЕKО у 2020. у четвртом кругу оцењивања, који се односи на посланике, судије и тужиоце, и петом кругу, који је фокусиран на централне владе, укључујући највише извршне функције, и агенције за спровођење закона.

Закључно са крајем 2020. године, 16 земаља, укључујући Србију, било је подвргнуто поступку оцењивања неусклађености у четвртом кругу евалуације.

ГРЕKО је тело Савета Европе чији је циљ да побољша капацитет чланица за борбу против корупције надгледањем њихове усклађености с антикорупцијским стандардима.

То тело помаже чланицама да идентификују слабости у националним антикорупцијским политикама, чиме се подстичу неопходне законодавне, институциуоналне и практичне реформе.

ГРЕKО чине 47 чланица Савета Европе, Белорусија, Казахстан и САД.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]