уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јадранка Јоксимовић: На састанку председника Вучића и Шарла Мишела наглашена је решеност и Србије и ЕУ за даље јачање интеграције и продубљивање сарадње и пре самог чланства
Хроника

Јадранка Јоксимовић: На састанку председника Вучића и Шарла Мишела наглашена је решеност и Србије и ЕУ за даље јачање интеграције и продубљивање сарадње и пре самог чланства

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. мај 2022.

Министарка за европске интеграције Србије Јадранка Јоксимовић изјавила је данас да нова политичка реалност са којом се свет суочава као последицом сукоба у Украјини на другачији начин усмерава међународне односе, па и политику проширења ЕУ.

Она је за Еурактив Србија и Бету рекла да је у недавним разговорима председника Србије Александра Вучића и председника Европског савета Шарла Мишела јасно наглашена решеност и Србије и Европске уније за даље јачање интеграције и продубљивање сарадње Србије и ЕУ и пре самог чланства.

„Недвосмислена је порука да никаквих замена и чекаоница за чланство нема, већ је реч о продубљивању сарадње у оквиру постојећих приступних преговора са Србијом“, прокоментарисала је Јоксимовић Мишелову идеју „европске геополитичке заједнице“.

Она је рекла да су лидери ЕУ свесни стратешког политичког и економског значаја Западног Балкана, посебно Србије, за безбедност континента и да су интензивирали своје деловање у правцу јачања мира, демократије и интеграције у овом делу Европе.

Како је додала, постоји снажно очекивање појединих држава чланица ЕУ за додатним усаглашавањем са заједничком спољном и безбедносном политиком Уније за све државе кандидате

„То је нови политички кредо који је постао део политичке реалности иако само усаглашавање у тој области није дефинсано као услов у преговарачком оквиру за нашу земљу“, рекла је Јоксимовић.

Она је истакла и да ће процена сваке појединачне чланице ЕУ о томе колико се Србија приближила тим очекивањима сигурно бити критеријум у одлучивању о наредним корацима у преговарачком процесу.

Јоксимовић је рекла и да је Србија „непобитно напредовала у реформским процесима и да о томе сведочи и најновији неформални извештај Европске комисије о владавини права који уважава све постигнуто појачаним активностима усмереним на испуњавање суштинских критеријума из приступног процеса, оног у кластеру 1 – Основе“.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер