субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јапан: У Хирошими обележена 75. годишњица напада атомском бомбом
Хроника

Јапан: У Хирошими обележена 75. годишњица напада атомском бомбом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. август 2020.

 Огромно звоно одекнуло је у четвртак ујутро у Хирошими на 75. годишњицу првог напада атомском бомбом у историји, на почетку комеморативне свечаности с које је градоначелник позвао све земље да одбаце себични национализам и уједине се у борби против свих претњи.

Због противепидемијских мера, улазак у Меморијални парк мира на комеморативну свечаност ове је године био ограничен само на преживеле и њихове породице.

С обзиром на значај 75. годишњице бомбардовања, у којем је убијено 140.000 људи, упркос епидемији коронавируса, градске су власти, уз строге мере опреза, ипак одлучиле да одрже комеморацију.

"6. августа 1945. једна је атомска бомба уништила наш град. Тада се говорило да овде ништа неће расти у идућих 75 година, а ипак Хирошима се опоравила и постала симбол мира", рекао је градоначелник Казуми Мацуи.

Небо је било ведро 6. августа 1945. кад је у 8.15 сати амерички бомбардер "Б-29 Енола Гаy" бацио на град атомску бомбу "Литтле Боy" која је истог дана и следећих недеља усмртила 140.000 људи.

У четвртак, тачно у време кад је бомба експлодирала, зазвонило је велико звоно док су окупљени у меморијалном парку на јакој летној врућини тишином одали почаст жртвама.

Градоначелник Мацуи присетио се пандемије грипе 1918. која је одузела милионе живота и терорисала свет, јер се, истакао је, земље, сукобљене у Првом светском рату, нису могле заједнички суочити с том пошасти.

"Уследило је јачање национализма који је довео до Другог светског рата и напада атомском бомбом. Никада не смемо допустити да се та болна прошлост понови. Цивилно друштво мора одбацити егоцентрични национализам и ујединити се против свих претњи", поручио је Мацуи.

Премијер Шинзо Абе традиционално је био на комеморацији, али окупљени, којих је било знатно мање него претходних година, одржавали су физичку дистанцу и већином носили заштитне маске.

Три дана након Хирошиме, друга атомска бомба "Фат Ман" бачена је на град Нагасаки. Јапан је капитулирао 15. августа, отворивши пут завршетку Другог светског рата.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер