Хроника

Јелена Триван: Нема трговине националним интересима Србије

Штампа
петак, 20. август 2010.

Портпарол Демократске странке Јелена Триван означила је као неумесне спекулације медија да земље Квинте нуде Србији да омекша резолуцију о Косову за брже приближавање Европској унији јер би то, како је рекла, значило трговину националним интересима.

"Таква питања подразумевају да је Србија спремна да тргује са својим националним интересима, што нити је могуће, нити би ико у владајућој коалицији на то пристао", истакла је Триван у изјави Тањугу.

Подсећајући да је политика два колосека за евроинтеграцију и питање Косова став ЕУ, Триван је истакла дубоко неслагање међу чланицама Уније по питању Косова, али и по питању српске резолуције у УН.

"У самој ЕУ расположење се креће од става да је наша резолуција превише мека, да је требало да буде много оштрија, до тога да је није требало уопште подносити. Ми нисмо пред Генералну скупштину изашли са заједничком резолуцијом са ЕУ не зато што сам Београд није био кооперативан и спреман за договор, него што унутар ЕУ није постојало сагласје", навела је Триванова.

"Није потребно вршити никакав притисак на Београд, како се данас у медијима појавило, да буде мекши, јер је Београд од почетка овог процеса, разумејући да су наши пријатељи у ЕУ, наша будућност у ЕУ, био спреман на сваку врсту разговора и договора, и даље је на то спреман", истакла је она.

Триван је критиковала нападе опозиционих странака на рачун владине политике према Косову, јер је то - како је казала - политика иза које је у Скупштини стала апсолутна већина, а нико није понудио разумну алтернативу.

"Том приликом ми нисмо чули, понајпре од оних који највише критикују спољну политику Србије у овом тренутку, а то је СНС, ниједну разумну алтернативу, ниједну нову идеју... Лицемерно је ово понашање појединих странака из опозиције, које су гласале за резолуцију. Неукусно, лицемерно и противно интересима Србије , навела је портпаролка ДС.

По њеним речима, наредни дани су прилика да опозиционе странке изађу пред грађане Србије и кажу шта је била алтернатива, уколико су пропустили шансу пред Скупштином.

"Једина алтернатива коју Србија није искористила, то је одустајање од државне политике и признање Косова. Уколико је то оно што имају неки опозициони лидери на уму, онда је ред да то пред грађане и изнесу", додала је Триван.

Подсећајући да је владајућа коалиција добила подршку за политику очувања државног суверенитета правним и дипломатским средствима, Триван је приметила да је спектар правних и дипломатских средстава која су нам била на располагању сав искоришћен до сада.

"Једино што нисмо учинили, нисмо користили оружје, којим су претили косовски Албанци и користили су га као аргумент у убеђивању страних партнера. И, једино што нисмо још учинили, а што је предлагала, на пример, Демократска стрнка Србије, то је да тужимо неку од земаља ЕУ. Грађанима је потпуно јасно да је то била исправна политика, и утолико би било поражавајуће за Србију да смо ушли у такву врсту конфронтације са било којом чланицом ЕУ", закључила је она.

(ФоНет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]