четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелка Јовановић: Смрт патријарха ће изазвати последице у нашем друштву, које би могле да се одразе и на преговоре Београда и Приштине
Хроника

Јелка Јовановић: Смрт патријарха ће изазвати последице у нашем друштву, које би могле да се одразе и на преговоре Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. новембар 2020.

Новинарка Новог магазина Јелка Јовановић изјавила је у Новом дану да ће смрт патријарха Иринеја имати последице у нашем друштву, које би могле да се одразе и на преговоре Београда и Приштине, као и да ће СПЦ приликом избора следећег патријарха бирати свој будући пут -"средњи, леви или десни".

"Тренутак је осетљив, с тим што морамо бити свесни да када неко има 90 година као што је имао патријарх Иринеј, смрт је била очекивана. Добро је што су предвиђене додатне мере, јер је чињеница да се патријарх инфицирао на сахрани митрополита", наводи Јовановић и додаје да ће се, иако звучи грубо, због тродневне жалости и епидемиолошке мере више поштовати.

Међутим, у Саборној цркви, где је у суботу било изложено тело патријарха и одржана литургија, није се придржавало прописаних мера, није било физичке дистанце, многи нису носили маске, а окупљени грађани су у реду чекали да пољубе ковчег и крст, иако је СПЦ саопштила да ће се придржавати свих мера.

"Мени, као некомо ко се залаже да ово буде секуларна држава, као што пише у Уставу, чини ми се да због превеликог утицаја и превеликог значаја који верске заједнице бити поремећаја у друштву. Оно на шта се може највише одразити су преговори Приштине и Београда зато што је председник Вучић који их води, имао великог савезника у патријајрху", сматра Јовановић.

СПЦ највећа, најмасовнија и најутицајнија невладина организација у Србији

Она оцењује да је "СПЦ највећа и најмасовнија и најутицајнија невладина организација у Србији".

"Владике ће приликом избора новог патријајрха одлучити на који начин ће СПЦ понашати и који ће пут изабрати, средњи, леви или десни. Циљ је да њихови верници имају што боље односе у региону и на Косову, које је и цркви и верницима доста важно. Има у цркви оних који се могу назвати умеренима, део јавности је наклоњенији млађим и у јавном животу истакнутијим владикама, као што су владика Григорије и владика Игњатије", каже она.

У претходном периоду дошло до "праве чистке" на Богословском факултету

Подсећа да је у претходном периоду дошло до "праве чистке" на Богословском факултету и да то показује колики је раздор унутар СПЦ.

Говорећи о ситуацији са епидемијом коронавируса, она напомиње да је ситуација све неповољнија, и да смо стигли до 30 преминулих дневно.

"Ако говоримо о званичним подацима, државе које су имале између између 1000 и 2000 оболелих, имају по педесет преминулих дневно. Ми на 6000 оболелих имамо тридесетак преминулих. Претпостављам да ће у наредном периоду цех толиког заражавања доћи у виду жртава, тако да мислим да су неке мере требале раније да се уведу. Неке мере су оштетиле неке делатности, али оне морају да се спроведу ригорозно", напомиње Јовановић.

Одавно прошло "пет до дванаест"

Истиче да ситуација говори да сада је одавно прошло "пет до дванаест", и да мора нешто хитно да се предузме.

Према њеном мишљењу, крајње је мере да мере буду поооштрене и поштоване, како би се ситуација побољшала и како више не би имали огроман број заражених.

"Чињеница је да је притисак на здрваство због 6000 дневно оболелих огроман, и чињеница је да се из месеца у месец одлажу операције, да стижу хитни случајеви који болују од других болести. Цео здравствени систем трпи и због капацитета и због односа према њима", оцењује Јовановић.

Она се нада да ћемо након ове пандемије као друштво успети да извучемо поуке које ће нам послужити за неко будуће време, како би знали колико су здравство и просвета битни и за садашњост, а посебно за будућност целог друштва.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер