петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јенс Столтенберг: Србија је дугогодишњи близак партнер НАТО
Хроника

Јенс Столтенберг: Србија је дугогодишњи близак партнер НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. август 2022.

 ПОДГОРИЦА – Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг оценио је да је Северноатлантска алијанса дугогодишњи и близак партнер са Србијом, рекавши да се партнерство заснива на политичком дијалогу и на практичној сарадњи, уз пуно поштовање државне политике војне неутралности Србије.

„Наш политички дијалог се испољава на различите начине. Укључује моје контакте са председником Александром Вучићем и другим политичким лидерима и регуларне интеракције са српским колегама које имају мој заменик помоћника за политичка питања и безбедносну политику и шеф НАТО војне канцеларије за везу у Београду. Такође, укључује добро успостављене односе између команданта КФОР и српског начелника генералштаба”, рекао је Столтенберг за подгоричке „Вијести”. Он каже да такви односи омогућавају конструктивни дух и узајамно поштовање „који треба да се наставе”.

Када је реч о Косову и Метохији, Столтенберг је рекао да је „недавно разговарао са политичким руководством у Приштини и Београду око тензија на северу Косова”.

„Све стране морају да остану мирне, да избегавају једностране акције и конструктивно да се ангажују у дијалогу, уз посредовање Европске уније. У складу са својим мандатом УН, мисија КФОР блиско прати ситуацију и спремна је да интервенише уколико стабилност буде угрожена”, поручио је он.

Столтенберг је рекао да ће НАТО наставити да подржава у потпуности дијалог, уз посредовање ЕУ.

Осврћући се на Босну и Херцеговину, Столтенберг је рекао да је БиХ „прешла далек пут од конфликата из деведесетих година, али, нажалост, тензије остају високе, са реториком која доприноси поделама, обустављеним реформама и страним актерима који раде на подривању њеног напретка”, пренео је Танјуг.

О Црној Гори Столтенберг је рекао да је цењена савезница, која значајно доприноси заједничкој безбедности, укључујући и учешће трупа у мултинационалној борбеној групи НАТО-а у Летонији и мировној мисији на КиМ.

„Поздрављам допринос Црне Горе стабилности широм региона Западног Балкана, као и њену повећану потрошњу на одбрану. Све то представља конкретан показатељ снажне посвећености Црне Горе НАТО”, додао је Столтенберг.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер