петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЈКП „Погребне услуге“: У Београду годишње премине око 20.000 људи, а у Србији око 100.000
Хроника

ЈКП „Погребне услуге“: У Београду годишње премине око 20.000 људи, а у Србији око 100.000

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. март 2020.

У Београду годишње премине око 20.000 људи, а у Србији око 100.000, рекли су данас у Јавном комуналном предузећу „Погребне услуге“.

То предузеће које управља са десет гробаља у Београду (Ново гробље, Централно гробље, Топчидерско, Земунско, Бањичко, Ново бежанијско, Старо бежанијско, Орловача, Лешће, Збег), како су навели за Бету, обави годишње око 13.000 сахрана и кремација.

Четири од тих гробаља, Лешће, Орловача, Нова Бежанија и Збег, имају статус „отворених“ гробаља, што значи да се на њима сахрањивање може обављати у нова гробна места, а у преосталих шест гробаља сахране се обављају у већ постојећим породичним гробним местима и гробницама, тако да имају статус „затворених“ гробаља.

Грађани који немају пребивалиште у Београду могу бити сахрањени на неком од београдских гробаља у надлежности „Погребних услугеа“ уколико се за њих закупи гробница, или нека од касета за смештај кремираних посмртних остатака у розаријуму или колумбаријуму.

На гробљима у надлежности „Погребних услуга“ дневно се у просеку сахрани 40 до 50 људи, а најгора година, према евиденцији тог предузећа, била је 2017. година када је у јануару број сахрана премашен за 40 одсто у односу на просек.

У неким данима тог месеца дневно се сахрањивало више од 70 људи, па су сахране обављане и недељом и првог дана државног празника, што није уобичајено.

„Погребне услуге“ основао је Град Београд па одређује и цене погребних услуга које су последњи пут утврђене у мају 2015. године.

Цене гробница зависе, како су навели, од капацитета, врсте камена и исписа, а најјефтиније су 250.000 динара. Годишњи закуп и накнада за уређење гробног места је 1.333 динара, за гробницу првог реда 5.665 динара, за касету у розаријуму 1.877, а за касету у колумбаријуму је 931 динар.

Трошкови просечне сахране, без погребне опреме, износе 36.697 динара, а најјефтинија опрема кошта 12.000. Гробно место кошта око 16.500 динара, а смештај урне у гробницу са улазом одозго око 10.000, а ако је улаз са стране трошкови су око 19.500 динара.

Трошкови просечне кремације без погребне опреме износе 30.877 динара, цене касета за смештај кремираних посмртних остатака зависе од врсте камена и исписа и за колумбаријум износе најмање 70.000 динара.

Најнижа цена касете розаријума је 100.000 динара и у њу је укључена и накнада за закуп и одржавање за период од десет година. Кремација безимене деце кошта 3.950 динара.

Рок обавезног почивања преминулог у гробном месту је десет година, а након тог периода породица, сродници и друга лица имају право да га продуже, под условом да се гробно место уредно одржава и да је плаћена накнада за протекло време.

„Посмртне остатке из гробова и гробница којима је истекао рок обавезног почивања, а рок почивања није продужен, предузеће може пренети у посебан заједнички гроб или гробницу“, рекли су у „Погребним услугама“.

Истакли су да је ексхумација због неплаћања обавеза крајња мера коју „Погребне услуге“ предузимају након опомена и могућности да се дуг плати на рате.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер