Хроника

Јонас Хафстрем: "Србија је најзападније оријентисана"

Штампа
петак, 07. август 2009.

Влада Србије данас је вероватно најизразитије западно оријентисана од свих других влада у региону западног Балкана, изјавио је амбасадор Шведске у Вашингтону Јонас Хафстрем коментаришући изгледе земаља западног Балкана за учлањење у Европску унију.

Упитан када би Србија могла да очекује придруживање, амбасадор Хафстрем је у разговору за Глас Америке рекао да је предуслов за то предаја хашког оптуженика Ратка Младића.

"Ту је став Европске уније врло познат и јасан. Мислим да ће ту обавезу Србија на крају испунити. Но, морам да приметим да је влада Србије данас вероватно најизразитије западно оријентисана од свих других влада у региону западног Балкана", рекао је Хафстрем.

Oн је навео да је дошло је до драматичног заокрета и да ће захваљујући томе много тога моћи да се догоди.

"Недавно сам у новинама прочитао да би Младић можда могао да буде ухапшен до краја године. Све зависи од српских власти. Али важно је да, без обзира на захтеве ЕУ, Србија и даље жели да буду део европског блока. Мислим да су у Београду такође схватили да не постоји никаква брза трака, него да је кључ свему увођење и поштовање европских стандарда", оценио је амбасадор Хафстрем. Он је рекао да земље западног Балкана, које назива европским земљама, имају отворен приступ учлањењу. Међутим тај процес није ни брз ни једноставан, упозорава он:

"Земље Западног Балкана имају отворен приступ учлањењу, али не постоји 'брзи воз' за ЕУ".

Он је прецизирао да земље које желе пријем морају да покажу да поштују европска правила и норме, а то је процес који захтева време, али који подстиче и унутрашњи преображај.

"Неке земље би под страним притиском вероватно брже спроводиле реформе, али од тога је много важније да њихова друштва буду истински опредељена, како за европско чланство, тако и за увођење европских стандарда", рекао је Хафстрем.

Много тога, указао је, везано је за изградњу државних институција, које морају да буду функционалне. Такође је потребна транспарентност. Стање људских права мора да буде позитивно. Потребно је, затим, укинути смртну казну и друге сличне ствари. Све то изискује време.

"Било је чланица које су се мрштиле на неутралне Швеђане, за које се постављало питање да ли су заиста Европљани. Сетите се Велике Британије. И она је годинама чекала на учлањење, због Француске која је заустављала њен пријем. Шпанија је чекала пуних девет година", навео је шведски амбасадор.

"Свако проширење везано је за извесне потешкоће, које треба превазићи, па је зато најбоље заузети другорочну перспективу. Понављам, у свему томе најважнија је мотивисаност људи за преображај друштва. Што је бржи преображај, то је брже учлањење“, указао је амбасадор Шведске у Вашингтону Јонас Хафстрем.

(ФоНет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]