четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јошка Фишер и Зигмар Габријел: Немачка да направи "Маршалов план" како би се помогло Шпанији и Италији, неће нам опростити у наредних сто година ако их сада изневеримо
Хроника

Јошка Фишер и Зигмар Габријел: Немачка да направи "Маршалов план" како би се помогло Шпанији и Италији, неће нам опростити у наредних сто година ако их сада изневеримо

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. април 2020.

 Бивши министри спољних послова Немачке, Јошка Фишер и Зигмар Габријел, упутили су заједнички позив влади да направи Маршалов план како би се помогло Шпанији и Италији, земљама које су највише страдале због епидемије вируса корона. У супротном, како оцењују, Европској унији прети распад.

„Европи су сада потребне две ствари: удружена помоћ и заједнички план за реконструкцију после кризе“, рекли су немачки политичари у драматичној изјави за „Тагесшпигел“.

„Шпанија и Италија нам неће опростити у наредних сто година ако их сада изневеримо, а управо то сада чинимо“, поручили су.

Вирус корона би могао да продуби пукотине које већ постоје у Унији, што би, како оцењују, могло да доведе до распада. Они, такође, сматрају да је ово „највећи испит од стварања ЕУ“.

Русија и Кина пружају ефикасну помоћ

Немачке дипломате имају речи хвале за Русију и Кину по питању пружања помоћи у време пандемије.

„Насупрот Унији, видимо да ове две велике силе пружају ефикасну помоћ и тиме наглашавају колико она недостаје у Европи. Јасно је да у овом тренутку остварују и хуманитарне и политичке циљеве.“

Истовремено критикују политику америчког председника.

„Доналд Трамп је од овога направио кредо своје међународне политике. Сад је његов вирус под именом ’моја земља на првом месту‘ очигледно напао и Европу.“

Фишер и Габријел додају да после Другог светског рата Немачка не би имала никакве шансе за економски опоравак да није било европске солидарности и да управо због тога њихова земља има посебну одговорност према својим суседима.

За пример узимају „берлински ваздушни мост“ и Маршалов план, програм финансијске помоћи који је Америка усвојила 1948. године како би Европа после рата стала на ноге.

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен такође је предложила Маршалов план јер је, како каже, „неопходно сада инвестирати милијарде евра како бисмо спречили катастрофу у будућности“.

(Спутник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер