петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јована Вуковић: Нападачи на ЛГБТ особе уместо затворске казне треба да буду кажњени обавезом тромесечног волонтирања у некој ЛГБТ организацији
Хроника

Јована Вуковић: Нападачи на ЛГБТ особе уместо затворске казне треба да буду кажњени обавезом тромесечног волонтирања у некој ЛГБТ организацији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. новембар 2019.

 Јована Вуковић, активисткиња организације "Једнакост", сматра да би нападачи на Илију Вучевића у једној београдској пицерији уместо затворске казне требало да буду "кажњени" обавезом тромесечног волонтирања у некој ЛГБТ организацији, где би свакодневно сретали ЛГБТ особе и имали прилику да се упознају с њима.

Илија Вучевић нападнут је док је с пријатељем куповао пицу у једном београдском фаст-фоод објекту, а нападачи су помислили да је хомосексуалац због љубичасте торбе за пса коју је носио са собом. За мање од 24 сата мушкарци који су Вучевића напали, пронађени су и кажњени, али само условно иако су обојица била оптужена за злочин из мржње.

И док су многи активисти осудили условну казну, гошћа Новог дана, Јована Вуковић активисткиња организације "Једнакост", не дели ту врсту незадовољства.

"Не мислим да би искуство затвора променило ове младе људе, нити би им променило ставове. Мене више брине селективно деловање тужилаштва", истакла је Вуковић.

Она додаје да казне јесу важне, али да је важније да постоји извесност у кажњавању, а да би будуће починиоце могло да одврати до да знају да ће одговарати.

Говорећи шта би могло да промени људе који су спремни да нападну некога због сексуалне оријенације, она каже да би уместо условне казне, то могла да буду три месеца волонтирају у организацији "Да се зна", где би нападачи имали прилике да упозају ЛГБТ.

"Та врста блиског контакта би била благотворнија", напомиње Вуковић.

Драгослава Барзут, активисткиња удружења "Да се зна", рекла је у Новом дану да не би волела да јој у организацију као волонтери дођу нападачи, истичући да јој је безбедност најбитинија.

Она, међутим, пита зашто се споразум о признању кривице нуди особама које наносте тешке повреде због сексуалне оријентације.

"У ситуацији када је чиста као ова, држава мора да пошаље поруку да се такви случајеви неће толерисати и неће бити благе казнене политике", истиче Барзут.

Она подсећа да је напад на Илију Вучевића 44. злочин из мржње ове године, 22. на припаднике ЛГБТ заједнице. Као највећи изазов види говор мржње и како га учинити кажњивим.

"Повереница је на основу наших притужби подигла две кривичне пријаве због говора мршње, ниједна није процесуирана. Тужилаштво није подигло оптужнице. Један је био говор мржње Боре Ђорђевића који је изјавио треба побити, што је повереница квалификовала као говор мржње. То су случајеви који су различити у односу на овај случај", објаснила је Барзут.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер