петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јуриј Бајец: Фиксни курс динара довео би у питање аранжман са ММФ-ом
Хроника

Јуриј Бајец: Фиксни курс динара довео би у питање аранжман са ММФ-ом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. август 2010.

Економски светник председника владе Јуриј Бајец изјавио је данас да би фиксни курс динара довео у питање аранжман са ММФ-ом и подсетио да се Србија обавезала да ће у наредном периоду наставити да води досадашњу монетарну политику као саставни део аранжмана са Медјународним монетарним фондом који вреди 2,9 милијарди евра.

"Не улазећи у стручне аргументе који су такодје против промене овакве монетарне политике, сматрам да би уводјење фиксног курса довело у питање и спроводјење аранжмана са ММФ, што би изазвало озбиљне последице не само због доводјења у питање даљег повлачења кредита него и због пада кредибилитета земље који управо због сарадње са фондом има неки прихватљив статус и 'степен релативно умерене кризе' ", казао је Бајец.

У аранжману са ММФ-ом једна ствар константна је од почетка преговора - део о монетарној политици, укључујући и последњи извештај ММФ-а у коме се констатује да је начин на који се води политика курса у Србији за овакву земљу, време и ситуацију најповољнији, рекао је Бајец за "Привредни прегед". Он је оценио да је промена Закона о Народној банци Србије (НБС) "издраматизована", напомињући да су измене дуго припремане те да је тај закон  морао и раније да се мења и због уставних промена.

Новина је је што председник републике предлаже гувернера слично као у неким другим земљама, а неке друге одредбе су ускладјивање с медјународним стандардима, истакао је он. "Био сам за то да Савет НБС добије важнију улогу јер би и гувернеру било лакше да велику одговорност око водјења монетарне политике и политике курса подели са Саветом, али да он у крајњој линији увек има главну реч. Тако да ове измене дају мало јачу позицију НБС и јачају њену независност, а права је прилика да се сада када се бира нови гувернер донесе и тај закон, који иначе у виду нацрта стоји већ дуго времена", истакао је Бајец.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер