среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јужна Кореја и САД започели заједничке војне маневре
Хроника

Јужна Кореја и САД започели заједничке војне маневре

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. новембар 2010.

Јужна Кореја и Сједињене Америчке Државе започеле су јуче четвородневне заједничке војне маневре у Жутом мору, које је Северна Кореја окарактерисла као “неопростиву провокацију” и запретила одмаздом у случају да јој територија буде угрожена. Само неколико сати пре почетка маневара, севернкорејска артиљерија поново је напала спорно острво Јеонпјеонг, на коме се у том тренутку налазило око 190 новинара, али ниједна граната није пала на копно.

Истовремено, Кина је позвала на одржавање хитног састанка посвећеног нуклеарном разоружању Северне Кореје, у оквиру напора да се смире напетости на Корејском полуострву. Ву Давеј, кинески изасланик у међународним преговорима са Пјонгјангом, рекао је да су главни преговарачи - две Кореје, САД, Јапана, Русије и Кине - позвани да дођу у Пекинг почетком децембра на хитне разговоре како би “разменили ставове о најважнијим питањима која се тичу заинтересованих страна”. Дописници јављају да је Јужна Кореја “млако” реаговала на тај предлог и саопштила да ће се о томе консултовати с другим земљама.

Шестострани преговори о денуклеаризацији Северне Кореје запали су у ћорсокак у априлу 2009, а Јужна Кореја и Сједињене Државе истичу да их неће обновити док Север не уложи озбиљне напоре за заустављање свог нуклеарног програма. Неки аналитичари сматрају да Северна Кореја смишљено појачава напетост само да би ојачала своју преговарачку позицију и изнудила обнављање преговора.

Затегнутост на Корејском полуострву, “подгрејана” потапањем јужнокорејске корвете “Чеонан” 26. марта, појачана је после инцидента који се догодио 23. новембра, када је дошло до размене артиљеријске ватре између две Кореје. Јужнокорејске власти су тада саопштиле да је севернокорејска војска напала јужнокорејско острво Јеонпјеонг, док су севернокорејске власти тврдиле да је Јужна Кореја прва почела с ватром у току маневарске вежбе. Сеул је касније потврдио да је било пуцњаве током вежбе, али је нагласио да паљба није била усмерена ка Северу. У инциденту су погинула два јужнокорејска војника и двоје цивила. Заједничка војна вежба САД и Јужне Кореје додатно појачава затегнутост, а према речима неких аналитичара, ситуација би сваког тренутка могла да измакне контроли.

У маневрима, који су почели јуче у шест сати ујутру по локалном времену око 125 километара јужно од спорне поморске границе, учествује амерички носач авиона на нуклеарни погон “Џорџ Вашингтон”. “Џорџ Вашингтон” носи 75 авиона и има посаду од 6.000 војника. На вежби га прате још четири ратна брода. Уз носаче авиона обично иду једна до две нуклеарне подморнице. Јужна Кореја учествује на маневрима с неколико торпедних разарача, патролних бродова, фрегата и противподморничким авионима П-3Ц.

Уочи маневара Пјонгјанг је оптужио САД да су изазвале напад на јужнокорејско острво ове седмице у намери да конфронтацију између две Кореје искористе за повећање војног присуства у региону.

Сукоб између две Кореје у 2010.

- 26. март: Јужнокорејски ратни брод “Чеонан” тоне; гине 46 морнара

- 20. мај: Комисија закључује да је севернокорејски торпедо потопио брод; Пјонгјанг то демантује

- Јул-септембар: Јужна Кореја и САД одржавају војне маневре

- 29. септембар: Север одржава партијски конгрес у оквиру трансфера власти са оца на сина

- 29. октобар: Војници Северне и Јужне Кореје размењују ватру преко копнене границе

- 12. новембар: Северна Кореја показује америчком научнику нову - непријављену - фабрику за обогаћивање уранијума

- 23. новембар: Север гранатира острво Јеонпјеонг, при чему гину четири особе

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер