Хроника

Јужна Кореја: Војник који је променио пол најавио тужбу након што је "избачен из службе услед кршења прописа због промене пола"

Штампа
среда, 22. јануар 2020.

 Трансродни војник у Јужној Кореји каже да ће тужити војску након што је избачен из службе услед кршења прописа због промене пола.

Бјун Хуи-соо (22) прикључио се војсци као мушкарац, али је прошле године извео операцију промене пола, јер је патио од родне дисфорије коју су пратили проблеми менталног здравља.

Она је оптужила војску за "дубоко укорењену нетрпељивост" сексуалних мањина.

Случај госпођице Бјун, довео је до расправе о поступању према трансродним војницима, као и онима из шире ЛГБТQ заједнице.

Шта је рекла Бјун Хуи-соо

Како преноси ББЦ, наредница је током свог емотивног 45-минутног наступа, истакла да је имала жељу да остане у војсци и после своје операције, коју је извела на Тајланду у новембру прошле године.

"Наставићу да се борим до дана када ћу моћи да останем да служим у војсци. Одлуку ћу оспорити до краја - ићи ћу до Врховног суда", рекла је.

Она је истакла да није планирала операцију промене пола, али да су јој то препоручили лекари у војној болници, где је послата након уочених проблема са менталним здрављем, који су настали услед родне дисфорије - која је дефинисана као "присуство унутрашњег сукоба између физичког пола и родног идентитета".

"Одлука да у својој бази говорим о свом идентитету била је изузетно тешка, али када сам то учинила, осец́ала сам се много боље. Мислила сам да завршим службу у војсци, па да затим прођем кроз трансродну хирургију и поново се упустим у војску као женски војник. Али моја депресија је постала превише јака“, додала је.

Ипак, како каже, није очекивала да ће бити приморана да напусти војску, као и да су је њени надређени посетили у болници да би разговарали о томе где ц́е је преместити након лечења.

"Осим свог родног идентитета, желим свима да покажем да могу да будем и један од великих војника који штите ову земљу", рекла је.

Шта је војска рекла

Војска у свом извештају наглашава да овај случај представља "разлог за немогуц́ност даљег служења".

Портпарол министарства одбране рекао је за АФП да је војник био подвргнут тестовима у војној болници, а да је губитак мушких гениталија класификован као ментални или физички хендикеп. То је покренуло даљи преглед о њеној служби. Војска Јужне Кореје нема прописе који регулишу службу трансродних војника.

У извештају се додаје и да војска одлучно настоји да избегне "нелојалну дискриминацију и поступање".

Али, Лим Тае-хун из Центра за војна људска права сматра да је отпуштање госпође Бјун "необично", пре свега, јер је ступило на снагу дан након доношења одлуке.

"Обично је за спровођење одлуке потребно и до три месеца, што сугерише да војска није желела да госпођица Бјун има контакт са својом јединицом", рекао је Лим.

Војни званичник који је био упознат са случајем рекао је Ројтерсу да не би требало да постоји разлог да војска одбије госпођу Бјун, ако се поново пријави за службу у женском корпусу након што је легално постала жена.

Какви су ставови према трансродним људима у Јужној Кореји

Јужна Кореја остаје конзервативна по питањима сексуалног идентитета.

У Јужној Кореји, ЛГБТ се често сматра инвалидитетом или менталном болешц́у, моц́не конзервативне цркве то видео као грех, а у земљи не постоје закони о дискриминацији.

Због случаја госпође Бјун, присталице анти-ЛГБТ кампање одржали су демонстрације, позивајуц́и војску да је отпусти позивајући на даље демонстрације.

Групе за људска права, које су се заузеле за њен случај, оптужене су да нарушавају имиџ војске.

Међутим, догађаји попут ЛГБТ парада мењају ставове у земљи, иако полако.

Групе за заштиту људских права су раније већ изразиле забринутост због начина на који Јужна Кореја поступа према геј војницима. Њима је забрањено упуштање у сексуалне односе, а ако буду ухваћени, прети им до две године затвора. Геј секс пак није незаконит у цивилном животу.

Сви јужнокорејски способни мушкарци морају да одслуже војну службу у трајању од скоро две године.

(Б92-ББЦ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]