уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кардинал Пјетро Паролин: Канонизација Алојзија Степинца мора да буде тренутак заједништва, а како на православној страни и даље постоји отпор, до даљег, Степинац неће бити проглашен светим
Хроника

Кардинал Пјетро Паролин: Канонизација Алојзија Степинца мора да буде тренутак заједништва, а како на православној страни и даље постоји отпор, до даљег, Степинац неће бити проглашен светим

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. септембар 2020.

 Канонизација кардинала Алојзија Степинца мора да буде тренутак заједништва за целокупну Цркву, и католике и православне, а како на православној страни и даље постоји отпор, до даљег, Степинац неће бити проглашен светим, поручио је државни секретар Свете Столице, кардинал Пјетро Паролин.

Паролин, који је „десна рука” папа Фрање, то је изјавио у интервјуу за католички недељник „Глас Концила” који је дао током недавне дводневне посете Хрватској, преноси Спутњик.

Државни секретар Свете Столице је додао да нема нових детаља „у односу на оно што је већ речено у вези са канонизацијом кардинала Степинца, у смислу у којем је то објашњено бискупима и у којем су то бискупи објаснили народу”, пренео је „Јутарњи лист”, оцењујући да је ово први пут да из Ватикана признају да су разговори хрватских бискупа и српских епископа о Степинцу пропали.

„Папа је изабрао методологију настојања да се приближе ставови, и када је реч о питању које раздваја (СПЦ и Католичку цркву у Хрватској). Сматрам, такође, да је таква методологија најисправнија. Познат је папино став да је дијалог једини инструмент који омогућава да се превазиђу разлике”, рекао је, између осталог, Паролин, наводи Спутњик.

Једна фаза тога дијалога је остварена и није, како је навео, постигла неки посебан резултат јер није дошло до приближавања ставова.

„Али верујем да је то пут којим треба ићи са обновљеном вољом. На крају сусрета изражена је жеља да се дијалог настави, па се надамо да ће се то остварити и донети плодове”, закључио је кардинал Паролин.

За црквене кругове у Загребу ови коментари најближег папиног сарадника нису изненађење, наводи „Јутарњи лист”, позивајући се на изјаву свештеника добро упућеног у односе хрватске Цркве и Ватикана.

Он, међутим, додаје да је „жалосно што Ватикан има више разумевања за СПЦ него за њихове ставове”, као и да у Ватикану нема разумевања за Хрвате, као што је било током понтификата Јована Павла II.

„Папа Фрања је као један од главних циљева означио приближавање католичанства и православља, а Степинац представља сметњу на том путу”, оценио је саговорник хрватског листа.

Према његовим речима, нико од хрватских бискупа није срећан због папине политике, али нико од њих не сме јавно о томе да говори.

„Преостаје да се надамо да ће неки будући папа да прогласи Степинца светим, јер од Фрање то не треба очекивати, што је дефинитивно потврдио кардинал Паролин”, закључио је саговорник листа.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер