четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Каролос Папуљас: Независност Косова преурањена
Хроника

Каролос Папуљас: Независност Косова преурањена

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. децембар 2009.

ПРАГ – Председник Грчке Каролос Папуљас упозорио је у интервјуу за прашко Право да је независност Косова проглашена преурањено, те да државе које Косово не признају бране у ствари и своје националне интересе.

„Веома је компликовано тражити од Србије да прихвати проглашење независности Косова без икаквих ограда. Понављам, било је то сувише исхитрено”, навео је листу грчки председник који од среде борави у тродневној посети Чешкој.

Папуљас је изјавио да је међународна заједница требало да инсистира на наставку разговора (Београда и Приштине) јер је план посредника Мартија Ахтисарија био направљен „на брзину” а „независност Косова је преурањена”.

„Из тога сада произилази проблем – с аспекта развоја балканског региона Косово ће бити жариште сукоба. Настојимо да издејствујемо да се побољшавају услови живота тамошњег становништва али истовремено вршимо притисак на Албанце да почну да признају права осталих мањина у региону”, рекао је председник.

На питање новинара да ли у будућности може да се деси да Грчка Косово призна, Папуљас је одговорио да при доношењу такве одлуке мора да се процени ситуација и да се дође до закључка да би такав корак (признање Косова) ишао у прилог националних интереса Грчке.

„Већ сама чињеница да низ земаља Европске уније није признао самосталност Косова значи да оне саме на одређени начин бране своје интересе”, нагласио је Папуљас.

Грчки председник упозорио је поводом спора око имена Македоније да може да се понови сценарио као на самиту НАТО у Букурешту, када је Грчка ставила вето на позивницу Македонији за НАТО.

„Ми смо учинили низ значајних уступака. Вољни смо да пристанемо и на назив државе који у себи садржи реч Македонија, иако је то и више од оквира око кога су се договориле грчке политичке странке пре 10 година. Скопљу би требало да буде у интересу да се договоримо и стога што је Грчка тамо значајан инвеститор са милијардом евра које су створиле 20.000 радних места”, рекао је Папуљас.

Према речима грчког председника, Македонија непопустљиво брани своје првобитне ставове.

„Стално говоре о македонском језику и народу чиме стварају непријатељски фронт према Грчкој и Бугарској. Желели би да се представе као водеће личности македонског народа, својом реториком намећу тенденцију „ослобађања македонског народа од грчке и бугарске окупације”. То нарушава добросуседске односе и ми то не можемо да прихватимо” закључио је Папуљас у интервјуу који објављује данашње Право.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер