уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Картум: Хиљаде Суданаца поново на улицама, траже реформе у правосуђу
Хроника

Картум: Хиљаде Суданаца поново на улицама, траже реформе у правосуђу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. септембар 2019.

Хиљаде Суданаца окупило се у главном граду Картуму на највећем протесту од када је саоптштен састав нове владе те земље, захтевајући да се шеф правосуђа и јавни тужилац уклоне са својих позиција због наводних веза са свргнутим председником Омаром ал Баширом.

Снаге за проглашење слободе и промену, кровна коалиција која представља демонстранте, позвала је на "марш од миллион људи" како би извршили притисак на заједничку владу представника демонстраната и генерала да именују компетентне и политички непристрасне судије.

Генерали су претходно одбацили номинације које су предложили демонстранти за две највише судске позиције у Судану. И актуелног шефа правосуђа и јавног тужиоца именовало је војно веће које је преузело власт након што је ал Башир свргнут у априлу.

"Ови скупови се у основи обраћају војним члановима унутар владе, јер ти чланови не деле исте ставове као судански револуционари", рекао је Раша Авад, судански новинар.

Он је додао да је данашњи протест важан корак ка реструктурирању правосудног система, "како бисмо могли да кренемо у период транзиције у којем ће лидери старог режима, као и они који су одговорни за масакр демонстраната након Башировог збацивања могли бити процесуирани".

Демонстранти су носили транспаренте на којима је писало "именовање новог шефа правосуђа и јавног тужиоца револуционарни је захтев".

"Правосудне и правне реформе требало би да буду главни приоритет током прелазног периода, међутим, видели смо недостатак акције дела владе да именује новог шефа правосуђа и новог генералног тужиоца", рекао је лидер Суданског удружења синдиката, Ахмед Раби.

Влада која се састоји од пет чланова војске и шест цивила владаће Суданом три године.

Судан је био у тешкој политичкој кризи откако је протестни покрет приморао војску да свргну с власти дугогодишњег аутократског председника Омара ал-Башира, после чега су демонстранти остали на улицама, захтевајући да генерали предају власт цивилима.

"Суданска револуција нема за циљ само промену председника или довођење нових министара, већ је циљ реструктурирање суданске државе. Дакле, нелогично је да званичници из старог режима буду изнад цивилне државе и судских апарата", рекао је Раби.

(Бета, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер