четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кенет Либертал: Без решења валутног спора, штампање долара поткопало самит Г20
Хроника

Кенет Либертал: Без решења валутног спора, штампање долара поткопало самит Г20

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. новембар 2010.


Упркос осмесима пред камерама после самита Групе 20, у Сеулу, дубоке поделе нису превазиђене.

После дводневних разговора, лидери највећих светских економија једва су успели да исцеде млака обећања да ће се борити против протекционизма и позабавити се несразмерама у трговини. Али Кенет Либертал из Института Брукигс, каже да нема брзих решења.

"Морали бисмо да се посебно потрудимо на принципијелним споразумима, а не на брзим решењима. Требало би да се договоримо око принципа који захтевају жртве од свих крупних актера", рекао је Либертал.

Либертал каже да је америчка одлука о упумпавању милијарди долара у државне обвезнице допринела слабим резултатима сеулског самита. Кина, Немачка и друге земље кажу да ће та акција преплавити светска тржишта јефтиним доларима, појачавајући амерички извоз уз истовремено повећање вредности других валута.

"Та акција, која има домаће циљеве, изазваће међународне последице и на неки начин представљати другу крајност у односу на оно што Кина ради већ годинама, док ће истовремено смањити наш морални углед", каже Либертал.

Због тога, други лидери Г20 нису прихватили да би Кина требало да повећа вредност јуана. Уместо тога, упутили су млак позив свим земљама да се уздрже од вештачких девалвација. Вашингтон тврди да Пекинг намерно одржава јуан јефтиним да би кинеска роба била јефтинија, док Кина инсистира да повећање вредности јуана мора да буде постепено.

Аналитичарка компаније Брејкингњуз, Веи Гу, сматра да је притисак требало да буде блажи.

"Кини је знатно лакше да се одупре само америчком притиску него да каже спремни смо да игноришемо 19 земаља", сматра Гу.

Упркос слабим резултатима самита, економиста Колин Брадфорд из Центра за међународну иновацију управљања каже да је он важан као светски форум за дискусије.

"Сви то прате и постепено схватају интерактивну природу светске економије - односно како политике утичу међусобно. Увек сазнамо нешто о другима што пре нисмо знали", каже Брадфорд.

Светски лидери већ се спремају за следећи самит чији домаћин ће бити Никола Саркози.

"Важно је да се сложимо око механизма за праћење ових несразмера. Самит у Сеулу поверио је Француској да састави тај механизам", рекао је Саркози.

Председник Барак Обама напустио је Сеул не успевши да осигура ни споразум о слободној трговини са Јужном Корејом. Своју десетодневну турнеју по Азији завршава дводневним разговорима на Азијско-пацифичком економском самиту у Јапану.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер