уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кијев за суверенитет Молдавије, посебан статус Придњестровљу
Хроника

Кијев за суверенитет Молдавије, посебан статус Придњестровљу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. новембар 2010.

КИЈЕВ – Питање Придњестровља треба решити мирним путем уз очување суверенитета и територијалне целовитости Молдавије, уз давање посебног правног статуса тој отцепљеној молдавској области, изјавио је данас шеф украјинске дипломатије Константин Гришченко.

Гришченко је на сусрету са учесницима консултација о решавање питања Придњестровља у оквиру групе „5+2“ (Молдавија и Придњестровље, посредници Русија, Украјина и ОЕБС, и посматрачи САД и Европска унија) рекао да ће Украјина као гарант и посредник улагати све напоре ради решавања тог питања искључиво мирним средствима, саопштило је украјинско Министарство спољних послова.

Такође, како је наведено, потребно је сачувати суверенитет и територијални интегритет Републике Молдавије а Придњестровљу дати посебан правни статус.

Уочи консултација у Кијеву, специјални представник ЕУ за Молдавију Калман Мижеи изразио је у интервјуу руском листу "Комерсант“ очекивање да ће 2011. година бити година напретка у решавању конфликта, и рекао да је потребно обновити преговоре без икаквих претходних условљавања.

"Ми схватамо да Придњестровци очекују јак статус и подржавамо ту позицију. У питањима у којима Кишињев тражи централизацију, треба да аргументује зашто је то важно за јединство државе. А придњестровска страна треба да аргументује све своје захтеве: зашто им је у овом или оном питању потребна аутономија, пуна или делимична, рекао је Мижеи.

На питање колико широка треба да буде економска аутономија отцепљене области, Мижеи је рекао "максимална у оквирима јединствене државе.

"Наравно, држава је држава када има интегрисани царински систем. Међутим, ако за Тираспољ буде важно да придњестровски део границе са Украјином контролишу придњестровски цариници, о томе се може преговарати“, рекао је представник ЕУ.

На питање да ли је уверен да напори за реинтеграцију одражавају жељу становника Придњестровља, Мижеи је рекао да је, "наравно, могуће разумети жеље становништва.

"Међутим, постоји међународно право и придњестровски проблем решаваћемо у јасном складу са њим. Уколико се не бисмо придржавали тог правила, у свету би било неупоредиво више конфликата, рекао је он.

Непризната република проглашена је 2. септембра 1990. године на левој обали Дњестра. Пет области Молдавије прогласило је формирање придњестровске савезне републике у саставу тадашњег СССР-а, а потом стварање независне "Придњестровске Молдавске Републике" са центром у Тираспољу.

Преговори о регулисању конфликта воде се од 1993. године, а у Придњестровљу су распоређене мировне снаге са 402 руска, 492 придњестровска и 355 молдавска војника, као и 10 војних посматрача Украјине.

Преговарачки процес прекинут је фебруара 2006. године, а периодично се одржавају неформалне консултације групе ‑5+2.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер