уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина обавља последње припреме пре слања сонде на Месец, која би требало да скупи месечево камење и врати се на Земљу
Хроника

Кина обавља последње припреме пре слања сонде на Месец, која би требало да скупи месечево камење и врати се на Земљу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. новембар 2020.

 ПЕКИНГ – Кина данас обавља последње припреме пре слања сонде на Месец, која би требало да скупи месечево камење и врати се на Земљу, у првој таквој операцији у свету у више од 40 година.

Ракета која ће избацити сонду је постављена на полигону за лансирање свемирског центра Венчанг, на јужном тропском острву Хајнан, јавили су званични медији.

Посматрачи сматрају да би лансирање могло да буде изведено у уторак ујутру по локалном времену, преноси Бета.

Као и обично, Кина није најавила ни прецизни датум, ни време лансирања, пошто се свемир сматра осетљивом облашћу.

Мисија Чангде пет, по имену богиње Месеца у кинеској митологији, је најамбициознија кинеска мисија на Месец до сада. Ако буде успешна она ће представљати велики напредак за кинески свемирски програм и неки стручњаци кажу да би могла да буде припрема за враћање узорака са Марса или чак за мисије на Месец са посадом.

Сонда ће овај пут бити послата са циљем да сакупља месечеву прашину и камење, бушењем тла до дубине од два метра, и затим да их врати на Земљу. Ти узорци би могли да помогну научницима да боље разумеју историју Месеца.

Ово је први покушај враћања лунарног камења са сондом без посаде од 1976. када је летелица бившег Совјетског савеза Луна 24 успешно спровела мисију.

Кинеска летелица треба да слети на Месец крајем новембра, а враћање узорака на Земљу требало би да буде почетком или средином децембра.

Ово није први пут да Кина шаље летелице на Месец. Она је већ послала два теледиригована мала робота на лунарно тло на мисијама Чангде три и Чангде четири, 2013. и 2018.

Кина улаже више милијарди долара у свој свемирски програм да би сустигла Европу, Русију и САД.

Послала је свог првог астронаута у свемир 2003, жели да направи велику свемирску станицу око 2022. године и очекује да ће послати човека на Месец за петнаестак година.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер