уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина прети забраном увоза и извоза "непоузданим субјектима" који угрожавају суверенитет земље
Хроника

Кина прети забраном увоза и извоза "непоузданим субјектима" који угрожавају суверенитет земље

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. септембар 2020.

Кинеско Министарство трговине објавило је мере за "непоуздане субјекте", које се односе на стране компаније за које се процени да угрожавају национални суверенитет Кине, безбедност или развојне интересе.

Компанијама које се нађу на листи могао би да буде забрањен увоз или извоз из Кине, али и улагање у земљу.

Остале мере укључују изрицање новчаних казни, ограничење уласка запослених у Кину и укидање њихове радне или боравишне дозволе.

Најава нових прописа долази после одлуке Сједињених Америчких Држава да од сутра забране кинеске апликације ТикТок и ВиЧет зато што, према оцени председника Доналда Трампа, оне прете националној безбедности и могу бити употребљене да пренесу податке Кини.

САД су тако спровеле претњу коју је упутио председник Доналд Трамп тим двема кинеским апликацијама у контексту повећања тензија измедју Америке и Кине, две водеће светске привреде.

Трампова администрација дала је кинеској компанији Бајтденс, која је власник апликације ТикТок, рок до 20. септембра да постигне договор о продаји или прекине пословање на територији САД.

Најављене мере заштите права и интереса кинеских компанија

Кинеско Министарство трговине осудило је забрану и позвало САД да одмах зауставе малтретирање и заштите међународна правила и поредак.

"У недостатку било каквих доказа, САД су више пута користиле државну моћ да би сузбиле две компаније из неоправданих разлога, што је озбиљно пореметило њихове уобичајене пословне активности, поткопало поверење медјународних инвеститора у америчко инвестиционо окружење и оштетило нормалну глобалну економију и трговину", наводи се у саопштењу кинеског Министарства трговине.

Додаје се да ће Кина "предузети неопходне мере да одлучно заштити легитимна права и интересе кинеских компанија".

Кина се претходно обавезала да ће саставити списак компанија које штете њеним интересима након што су САД увеле санкције кинеском добављачу телекомуникационе опреме Хуавеј и ставиле га на трговинску црну листу. Она је то учинила, али списак није објављен.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер