петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина се с разумевањем односи према позицији Русије у вези с Јужним Курилима
Хроника

Кина се с разумевањем односи према позицији Русије у вези с Јужним Курилима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Последњих дана се у кинеским средствима за масовно информисање појавило мноштво коментара, чији основни мотив представља подршка Русији у вези с путовањем Дмитрија Медведева на Јужне Куриле. Ова посета је необичан догађај, сведочанство одлучних намера Русије да врши даљу контролу над овим острвима, истиче кинеска штампа. Новинари КНР с одобравањем пишу о томе да руски председник није послушао „препоруке“ Токија да се уздржи од обиласка острва.

Слична је реакција и на кинеском интернету. „Исправан корак“, „Подржавамо Русију“, „Медведев је поступио као вођа велике државе“ – такве коментаре остављају кинески корисници уз материјале о путовању руског председника на Кунашир.

Овакво опште расположење, безусловно, има везе с тим што Јапан Кини испоставља „територијалне рачуне“.

Након путовања Дмитрија Медведева на Јужне Куриле у кинеској заједници стручњака оживеле су дискусије о територијалним проблемима, који су остали у наслеђе после Другог светског рата.

„Одлучна дејства Русије у заштиту свог суверенитета и територијалне целовитости нису могла да не изазову симпатије у Кини и послужила су као допунски аргумент за присталице оштре линије у кинеско-јапанским односима,“ изјавио је за „Глас Русије“ професор МДИМО МИП РФ Сергеј Лузјанин.

У последње време, истакао је Сергеј Лузјанин у интервјуу за „Глас Русије“, видимо заоштравање територијалних спорова. То није повезано само с проблемима историјске прошлости, већ и са све оштријим супарништвом због ресурса. Међусобна подршка, коју Русија и Кина могу да пруже једна другој у питањима заштите територијалне целовитости, представља важан фактор стабилности у региону. Иако се засад ради више о неформалној подршци, она ипак одражава жељу РФ и КНР да ситуација у региону буде предвидљивија. И то ће натерати јапанску страну да се замисли.

С овим мишљењем су солидарни и кинески стручњаци. Како је истакао научни сарадник Института за јапанска истраживања Лу Цзјуњхун, Јапан једноставно не може да дозволи себи да истовремено буде у напетим односима с Кином и Русијом.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер