субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кина: У Либији главну улогу треба да преузму Уједињене нације
Хроника

Кина: У Либији главну улогу треба да преузму Уједињене нације

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. август 2011.

ПЕКИНГ – Све стране у Либији треба да раде на политичком помирењу и дозволе Уједињеним нацијама да имају главну улогу у обнови ратом погођене земље, поручило је данас министарство иностраних послова Кине.

Пекинг је позвао на „стабилан пренос власти” у Либији и саопштио да је у контакту са Привременим националним саветом, што је јасан знак да је Кина пренела признаје на снаге побуњеника које су пред победом над режимом Моамера Гадафија, наводи Ројтерс.

Кина „поштује избор либијског народа и нада се стабилном преносу власти”, рекао је представник министарства спољних послова Ма Џаосу у саопштењу објављеном на сајту министарства.

„Ми смо увек придавали значај важној улози Привременог националног савета у решавању либијских проблема и одржавали контакте са њим”, рекао је Ма.

Он је изразио наду да ће будућа нова влада „усвојити ефикасне мере, које ће донети заједно са снагама различитих фракција и поново успоставити друштвени поредак, што је пре могуће”.

И министар иностраних послова Јанг Ђиећи је, у околностима неизбежног одласка режима Моамера Гадафија, рекао генералном секретару УН Бан Ки-Муну да је успостављање стабилности у Либији тренутно најважнији задатак, саопштило је министарство а пренео АП.

Све стране у Либији треба да започну толерантни политички процес и приступе дијалогу, преговорима и другим мирољубивим средствима како би промовисали помирење и обнову”, цитиране су речи министра Јанга у разговору с Бан Ки-Муном синоћ.

Он је рекао да УН треба да преузму вођство у постизању постконфликтних аранжмана, радећи заједно са арапском лигом, Афричком унијом и другим регионалним организацијама.

Пад Гадафијевог режима оставља Кину у слабијој позицији, јер је Пекинг био уздржан приликом доношења резолуције којом се дозвољава употреба силе и био критичан према ваздушној кампањи НАТО-а којом су подржавани побуњеници у Либији.

Кина се уздржала и од осуда Гадафија, рекавши да поштује право либијског народа да изабере своју будућност, али је постепено успостављала дипломатске контакте са побуњеничким Прелазним националним саветом.

Пекинг је био један од већих либијских економских партнера и евакуисао је око 35.000 својих радника из те земље почетком рата.

Укупно 26 кинеских компанија учествовало је у пословима вредним 20 милијарди долара у Либији, углавном у стамбеној и изградњи железничких пруга, нафтовода и телекомуникацијама. Многи од тих послова су напола завршени и те фирме су, како се верује, претрпеле велике губитке у опреми и материјалима.

Почетком недеље министарство спољних послова је саопштило да Кина жели да ради са УН на обнови Либије, што је протумачено као знак владине подршке кинеским компанијама које су радиле у Либији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер