уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Комерсант: Бајден убеђује Јушченка и Сакашвилија да се повуку
Хроника

Комерсант: Бајден убеђује Јушченка и Сакашвилија да се повуку

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јул 2009.

Москва - Главни циљеви посете потпредседника САД Џозефа Бајдена Украјини и Грузији су припрема предстојеће смене власти у тим земљама и ступање у контакт с могућим наследницима актуелних шефова двеју држава, тврди руски дневник Комерсант. Као један од аргумената за такву тврдњу наводе се речи Бајденовог саветника Тонија Блинкена да садашњи председници Украјине и Грузије, Виктор Јушченко и Михаил Сакашвили, „треба да буду спремни да донесу тешке одлуке“.

Комерсант оцењује да је Сакашвили већ кренуо у контранапад, будући да је изјавио да неће напустити положај до 2013. и обећао да ће спровести у дело реформе. „Једини начин да одговоримо на сталне претње које стижу из Русије и превазиђемо последице глобалне економске кризе јесте да уложимо напор у циљу снажења нашег политичког система и демократских институција“, нагласио је грузијски председник у недавном обраћању члановима Доњег дома парламента. Према његовом мишљењу, потребно је покренути дијалог с опозиционим странкама и припадницима јавности. „Искрено говорећи, међустраначки дијалог и процес реформи одвијају се сувише споро“, казао је Сакашвили.

Ипак, руски лист тврди да Бајденов долазак у Украјину, као и његова данашња посета Грузији представљају јасан сигнал да САД не намеравају да развој догађаја препусте случају, већ су заинтересовани за одређено решење међустраначких сукоба у тим земљама. Штавише, Комерсант подсећа да је Бајден путовао у Либан недуго пре преломних парламентарних избора и јасно ставио до знања саговорницима да ће САД у извесној мери изменити своју политику према тој држави уколико Хезболах однесе победу. Када је реч о председнику Грузије, руски аналитичари наглашавају да је Бајден познат по наклоности према Грузији (прошле године посетио је Тбилиси током грузијско-руских сукоба у Јужној Осетији да би пружио подршку Сакашвилију), али да је протеклих месеци изменио ставове.

Добри познаваоци прилика у бившим совјетским државама такође оцењују да Бајденово путовање у Кијев и Тбилиси представља покушај грађења нових односа с Москвом и постизања договора у смањењу стратешког наоружања. Ипак, они сматрају да Вашингтон у начелу неће мењати приступ Украјини и Грузији и наставити да подржавати њихову тежњу да се придруже НАТО.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер