Хроника

Компанија “Зиђин” негира да су "њени радници штрајковали због услова рада": Радници су окупили јер су желели да добију вакцину, како би могли да отпутују у Кину и прославе Нову годину

Штампа
уторак, 19. јануар 2021.

Компанија Зиђин у Бору је негирала наводе медија да су њени радници, ангажовани преко компаније Јинсхан на изградњи јаловишта за потребе новог рудника бакра "Чукару Пеки", протестовали тражећи боље услове за рад.

„Радницима компаније Јинсхан дозвољен је штрајк, као и свака друга активност која се односи на слободу изражавања, која је у складу са законима Србије“, наведено је у компанијском саопштењу.

Компанија је објаснила да су се кинески радници окупили јер су желели да добију вакцину против коронавируса, како би могли да отпутују у Кину и прославе Нову годину у фебруару, али због недостатка авионских карата реализација путовања у Кину из објективних разлога није могућа.

Јинсхан, како се наводи, сваке недеље организује ПЦР тестирање за кинеске раднике, а они који су „корона позитивни“ су смештени у посебним спаваоницама ради спречавања ширења коронавируса и ниједан кинески радник није, како су објавили медији, „принудно одведен у непознатом правцу“.

У тој компанији истичу да су плате домаћих и кинеских радника изнад просека плата у Бору и околини за пуно радно време од 40 часова недељно и да ниједан домаћи или кинески радник није радио 250 сати месечно.

Кинески радници, како је наведено, ангажовани су у складу са Законом о странцима и Законом о запошљавању странаца, тако да су неистинити наводи о изигравању закона Србије.

„Спаваонице радника су опремљене искључиво новим намештајем, инсталацијама и уредјајима, а компанија Јинсхан је за своје раднике успоставила кантине, са довољном количином хране и воде за сваког радника, у којима кинеским куварима у припреми кинеских специјалитета помажу домаћи кувари“, наводи се у демантију Зиђина.

Додаје се да „грађани Србије и Кине, који живе и раде у Бору, као и локална администрација, могу да посведоче о укључености кинеских радника у живот Бора, јер је Зиђин отворио у Бору перионицу веша, уређује хотел, плажу и спортске терене на Борском језеру, тако да је информација о забрани кретања кинеских држављана лако проверљива“.

Истиче се да превоз, смештај, трошкови исхране, приватна здравствена нега, дозволе боравка и радне дозволе кинеских радника за Јинсхан представљају велики трошак, али да је компанија на то приморана због недостатка радника грађевинске струке у Србији.

Наводи се да не постоји „црна листа“ непожељних радника, већ, напротив, постоји мањак радника и менаџера са искуством.

(Бета)

Видети још: Данас: Кинески радници у Бору затворени као у логору 

Бор: Кинески радници у Зиђину обуставили најављени протест након што су се "уплашили претњи послодавца" - осамнаест радника је одвезено комбијем у непознатом правцу 

Бор: Око 50 кинеских радника штрајковало испред седишта компаније Зиђин тражећи боље услове за рад, најавили тужбу против компаније по повратку у Кину

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]